Zakaz używania konopi jest niezgodny z konstytucją

Stało się! To jeden z nielicznych przypadków, kiedy sądy i prawo stają po stronie marihuany. Sąd Najwyższy Republiki Południowej Afryki ogłosił, że zakaz używania konopi indyjskich w prywatnym mieszkaniu jest niezgodny z konstytucją. Ciekawe czy stanie się to precedensem?

Pewnie tak, ale tylko w RPA. Są nakazał rządowi zmiany w konstytucji i przepisach. Teraz Parlament Republiki Południowej Afryki otrzymał 24 miesiące na zmianę części ustawy o walce z narkomanią.

Ta naprawdę zadziwiająca decyzja, która pozwoli na posiadanie, uprawę i używanie marihuany w prywatnych domach każdego obywatela RPA. Orzeczenie to jednak musi trafić do Trybunału Konstytucyjnego w celu potwierdzenia, skąd zostanie przekazane Zgromadzeniu Narodowemu. To wydaje się jednak tylko kwestią czasu.

Była to jednomyślna decyzja pojęta w Western Cape Court. Trzej sędziowie stwierdzili, że prawo jest niezgodne z konstytucją. Postanowienie jest owocem długoletniej walki prawników z RPA. Gareth Prince jest Rastafarianinem, a także liderem partii Dagga Party w Republice Południowej Afryki. W grudniu, 2016 roku oficjalnie przedstawiał argumenty za dekryminalizacją marihuany. Twierdził wtedy, że prawa zakazujące marihuany są przestarzałe i dyskryminujące, ponieważ większość kar otrzymują czarnoskórzy użytkownicy marihuany.

Decyzja sądu w RPA przejdzie do historii. W ubiegłym miesiącu rząd RPA zatwierdził produkcję i dystrybucję medycznej marihuany dla obywateli. Jest to również przykład do naśladowania dla innych afrykańskich krajów, z resztą nie tylko dla krajów afrykańskich…

Dodaj komentarz