Jaki wpływ ma marihuana na nasza naukę?

Uczycie się? Palicie? A jesteście może ciekawi czy palenie marihuany ma wpływ na Wasza naukę? Nowe badania przeprowadzone przez University of Waterloo wykazały, że uczniowie, którzy w szkole średniej zaczęli regularnie palić marihuanę rzadziej uzyskiwali dobre oceny i mniej chętnie kontynuowali naukę na studiach.

Nie można jednak brać tych badań całkiem na poważnie. Całkiem niedawno przeprowadzono podobne badania, które wykazały, że jest zupełnie na odwrót. Na jakiej podstawie zatem naukowcy stwierdzili tym razem, że marihuana szkodzi?

Badanie opublikowane przez Journal of School Health wykazało, że kiedy uczniowie zaczęli używać marihuany przynajmniej raz w miesiącu, byli około cztery razy bardziej narażeni na omijanie zajęć i od dwóch do czterech razy rzadziej wykonywali prace domowe i uzyskiwali dobre stopnie. Wnioski są następująco – 50% uczniów mogłaby uzyskiwać wysokie oceny, gdyby nie zaczęli używać marihuany.

W badaniu zwrócono się również do najzdolniejszych uczniów liceów zapytano ich o plany na przyszłość. Wyniki wskazały, że kiedy uczniowie zaczęli palić marihuanę codziennie, ich prawdopodobieństwo zgłoszenia się na studia było o 50% niższe w porównaniu do osób, które nie używały marihuany. Inaczej mówiąc, kiedy zaczęli palić, przestali wykazywać chęć dalszej edukacji.

W badaniu wzięto też pod uwagę wpływ alkoholu na aspiracje naukowe. W przeciwieństwie do marihuany, uczniowie regularnie spożywający alkohol częściej wykazywali chęci do nauki.

Dodaj komentarz