Więźniowie w Kalifornii wychodzą z więzienia

0

Pod koniec ubiegłego roku w USA, w stanie Kalifornia, odbyło się głosowanie w sprawie uwolnienia wszystkich przestępców, którzy zostali skazani i odsiadują wyroki za narkotyki. Głosowano również zaprzestania karania za przestępstwa narkotykowe.

Wyniki głosowania były dość zakasujące. Tysiące więźniów skazanych do tej pory w Kalifornii za sprawy związane z narkotykami ma wkrótce wyjść na wolność. To prawdziwy przełom w sądownictwie. Czy inne stany pójdą tym tropem? A może któreś z europejskich państw przeprowadzi podobne głosowanie? Byłby to znaczący krok w ostatnio popularnej polityce łagodzenia prawa antynarkotykowego.
Oczywiście w samej Kalifornii nie wszyscy mogą liczyć na łaskę sądu. Wyroki w sprawie przestępstw popełnionych bez użycia przemocy, takich jak sklepowe kradzieże, czy też posiadanie narkotyków mają być obniżone do wyroków za wykroczenie. Oznacza to, nawet 10 tysięcy więźniów ma szansę na przedterminowe zwolnienie z więzień stanowych. Szacuje się także, że liczba wyroków zmniejszy się aż o 40 tysięcy rocznie.
Nowe zmiany w prawie mają na celu zaoszczędzenie setek milionów dolarów, które rocznie państwo (w tym przypadku stan Kalifornia) wydaje na sprawy sądowe związane z narkotykami oraz utrzymanie więźniów. Zaoszczędzone pieniądze mają pójść na walkę z uzależnieniami oraz edukację. Pomysł wydaje się szczytny – przeciwdziałać zamiast karać.

Źródło: hlibertycrier.com

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy