Warunki potrzebne do zdrowego rozwoju roślin wewnątrz pomieszczeń (Indoor)

Zanim przystąpisz do urządzania pomieszczenia uprawowego , dobrze było by poznać warunki jakich potrzebują rośliny , aby prawidłowo się rozwijać . Pamiętaj , że zadowalający plon dają tylko zdrowe i silne rośliny . Zdrowie i witalność naszych podopiecznych zależne jest od warunków klimatycznych jak również od dostępności składników pokarmowych . Postaram się wyjaśnić w kilku słowach , co wchodzi w skład warunków klimatycznych potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślinek .

ŚWIATŁO

To najważniejszy warunek do spełnienia . Światło to kluczowy składnik procesu fotosyntezy , czyli zamiany promieni świetlnych w energie życiową . Gdy światła jest zbyt mało rozwój roślin będzie spowolniony , będą słabe o cienkich i łamliwych łodygach , kwiaty będą małe i luźne . Z takiej rośliny nie masz co liczyć na zadowalający plon . Przy wyborze oświetlenia zazwyczaj zwracamy uwagę na natężenie światła oraz na temperaturę barwową . Aby dobrze dobrać źródło światła musimy znać powierzchnie jaką mamy zamiar oświetlić . Większość domowych rolników podąża utartą ścieżką i oświetla 1m2 powierzchni 50000 lumenów . Taką wartość można np. uzyskać stosując jedną lampę sodową (HPS) o mocy 400W . Temperatura barwowa z kolei pomaga nam dobrać oświetlenie na konkretną fazę rozwoju rośliny . I tak 6000K rozumiane jest jako barwa zimna dedykowana na fazę wzrostu (weg) , natomiast 2000K rozumiana jest jako barwa ciepła i dedykujemy ją na fazę kwitnienia (flo) . W sklepach dostępne są źródła światła dedykowane na obie fazy rozwoju rośliny , których osobiście nie polecam .klimat 1

TEMPERATURA

Konopie lubią ciepło i jeśli im nie zapewnisz odpowiedniej temperatury rozwój roślinek będzie zaburzony . Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu przy zapalonym świetle powinna wahać się w zakresie 24-30 stopni Celsjusza , a już na pewno nie powinna przekraczać 32 stopni , gdyż może to spowodować deformacje liści i sałacenia ich jak również topy będą luźne z wyrastającymi antenkami . Temperatura , która powinna panować w nocy nie powinna spadać poniżej 16 stopni . Poniżej tej wartości rośliny spowolnią swój rozwój i wydadzą mały , a wręcz mizerny plon . Ważna jest również różnica temperatur między dniem a nocą , powinna się mieścić w granicach 8-10 stopni Celsjusza . W przypadku podawania roślinom dwutlenku węgla tolerancja na ciepłe powietrze odrobinę wzrasta .

POWIETRZE

Do prawidłowego funkcjonowania roślina potrzebuje tlenu i dwutlenku węgla . Niedostatek lub brak tych dwóch gazów prowadzi do spowolnienia wzrostu , a nawet jego zatrzymania , żółknięcia liści i słabego ukwiecenia . Pomieszczenie należy wiec wietrzyć i to nie tylko z powodu dostarczenia świeżego powietrza z potrzebnymi gazami , ale również pomaga nam to utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność wewnątrz pomieszczenia . Z tego względu musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wydajność wentylacji dobraną do objętości pomieszczenia .klimat

WILGOTNOŚĆ

Wilgotność zmienia się wraz ze wzrostem roślin i odpowiednio dopasowana potrafi zdziałać cuda . Jeżeli we wczesnej fazie wegetatywnej uda ci się utrzymać wilgotność na poziomie 70-80 % , roślinki odwdzięczą się szybkim ukorzenieniem i wzrostem . Po koniec fazy wegetatywnej i w pierwszych tygodniach kwitnienia staraj się utrzymywać wilgotność na poziomie 60 % . W tych ramach czasowych rozwoju roślin większa wilgotność jest sprzymierzeńcem . Sprawa zmienia się w ostatnich 2-3 tygodniach kwitnienia . Nadmierna wilgotność w tym okresie może prowadzić do rozwijania się pleśni na kwiatach . Szanse na uniknięcie tego problemu daje nam utrzymywanie poziomu wilgotności poniżej 50 % oaz sprawnie działająca wentylacja .

WODA

Niedobór wody jest równie niebezpieczny co jej nadmiar . Zbyt małe nawadnianie prowadzi do spowolnienia wzrostu roślin i oklapniętych liści , a drastyczny jej niedobór nawet do śmierci rośliny . Nadmiar wody w medium uprawowym skutkuje w pierwszej kolejności gniciem korzeni dzięki , którym roślina pobiera składniki odżywcze . Jeśli przelanie nie ustępuje , roślina pokazuje to żółknącymi liśćmi . W skrajnych przypadkach dochodzi do gnicia łodyg i śmierci rośliny . Nie ma złotego środka , wszystko opiera się na obserwowaniu roślin i medium w którym rosną . Ja jestem zwolennikiem podlewania co 2-3 dzień , inni badają medium palcem , jeszcze inni czekają do lekko opadających liści . Niestety , ale to musisz wyczuć sam .SONY DSC Nie zapominajmy również o temperaturze samej wody bądź gotowej pożywki podawanej roślinom . Przy uprawie w substracie glebowym temperatura powinna wynosić 20-24 stopnie Celsjusza , w przypadku hydroponiki temperatura powinna oscylować miedzy 18 a 21 stopni Celsjusza . Na sam koniec zostawiłem niemniej ważny składnik tej układanki . To kwasowość pożywki wyrażaną w punktach pH . Przy uprawie w ziemi zakres odpowiedniego pH powinien się mieścić w przedziale 5,8-6,8 pH . Przy uprawie hydroponicznej zakres pH jest niższy i waha się w przedziale 5,5-6,5 pH . W tych tolerancjach pobieranie składników odżywczych jest najbardziej wyrównane . UWAGA!!! Woda przeznaczona do podlewania powinna być wodą odstana przynajmniej 24 godziny .

SKŁADNIKI ODŻYWCZE N-P-Kimages (2)

N- azot P- fosfor K- potas To główne składniki pokarmów , pierwiastki bez których nie uda nam się wyhodować silnych i zdrowych roślin . Te pierwiastki obecne są w prawie każdym nawozie , a niedobór lub nadmiar któregoś z nich może mieć tragiczne skutki . Ogólny rozrost rośliny zapewnia nam azot , fosfor ma największy wpływ na rozwój kwiatostanu , a potas to z kolei ilość i jakość kwiatów .Jeżeli przesadzimy z nawożeniem , końcówki liści zaczynają być popalone (wyschnięte) , następnie liście brązowieją i wykręcają się . W razie popalenia rośliny przez nawozy ratunek przyniesie tzw. flushowanie (płukanie) . Zabieg ten ma na celu przelanie rośliny 3-4 krotną ilością wody co objętość donicy. Nadmiar nawozów dzięki temu zostanie wypłukany . Nie można zapominać  o mikroelementach , witaminach i cukrach .

UWAGA!!! Poziom pH pożywki regulujemy zawsze po dodaniu nawozów , gdyż składniki zawarte w nich mogą zmieniać odczyn .

ls[1]DONICE

W przypadku uprawy konopi wielkość donic jest bardzo ważna . Donice to przestrzeń życiowa dla korzeni , których zdrowie i witalność ma wpływ na rozwój całej rośliny . Jeżeli masz zamiar uprawiać większą ilość roślin na 1m2 (np. 16 roślin) i przy krótkiej fazie Doniczka_Air_Pot_4e4bc82438da3wzrostu (weg. trwający 2 tyg.) , to w zupełności wystarczą ci donice o mniejszym rozmiarze 6-10 l . Natomiast im większe rośliny i co za tym idzie dłuższy okres wegetacji (powyżej 3 tyg.) , tym większe powinny być donice (powyżej 11 l). Sporo ogrodników jest zdania , że kształt donicy ma znaczenie w sposobie rozrastania się rośliny . Dla mnie to tylko wygoda w rozplanowaniu i dostępności przy podlewaniu . Jednak podzielam zdanie , że większe rośliny wygodniej uprawiać w okrągłych donicach . f-doniczki-plastikowe-9-x-9-x-7-cm-0-5-litr UWAGA!!! Każda , ale to każda donica powinna mieć otwory drenażowe , a jak ich nie ma to musicie je wykonać we własnym zakresie .

SUBSTRAT GLEBOWY

Nazwa ta określa gotowe podłoże , które zawiera pewną część składników pokarmowych . Substrat glebowy nie jest obojętny i radziłbym badać jego kwasowość miernikiem . Odpowiedni substrat glebowy powinien mieć pH 5,5-6,5 . Nie powinniście wybierać substratów starych , zwietrzałych i długo leżących na imageszewnątrz . Substrat powinien być lekki i przewiewny dający szanse na dotarcie świeżego tlenu do strefy korzeniowej . Powinien dobrze chłonąć wodę i równomiernie ją rozprowadzać wraz ze składnikami pokarmowymi . Substrat powinien składać się tylko z organicznych części , a unikać tych po obróbce chemicznej . W skład substratów glebowych

obornik_granulowany
obornik_granulowany

mogą wchodzić składniki : Organiczne typu torf , próchnica , oborniki – gnojówki , odchody nietoperzy , kur oraz humus , włókno kokosowe .

keramzyt
keramzyt

Nieorganiczne typu perlit , keramzyt , piasek , żwir , glina . Początkującym ogrodnikom polecam zakup specjalnie dedykowanych dla uprawy konopi substratów glebowych w growshopach . Na kombinacje przyjdzie czas ! Jeśli uda Wam się spełnić  wymienione potrzeby roślin , to gwarantuje , że odwdzięczą się nie tylko zdrowym wyglądem , ale i obfitym plonem .

Tego wam życzę moi drodzy .

Z fartem Dr.elTOPO

Dodaj komentarz