Uprawa indoor – poradnik dla początkujących

Na czym polega uprawa indoor? Uprawa marihuany może wydać się niezwykle prostym zadaniem, jednak w rzeczywistości wymaga ona posiadania sporej wiedzy. Samo sadzenie nasion w doniczkach nie da takich efektów, jak  racjonalne dbanie o swoje rośliny. Cały proces przynosi jednak wiele frajdy, a obserwowanie coraz to lepszych plonów jest naprawdę budujące dla każdego hobbysty. Od czego jednak zacząć? Przeczytaj nasz poradnik – uprawa indoor bez tajemnic.

Oświetlenie
Konopie indyjskie kochają światło!

Oświetlenie

Konopie indyjskie kochają światło, więc bez odpowiednich lamp uprawa indoor nie będzie miała szans powodzenia. Żarówki o mocy 250 watów/m² traktuj jako punkt startowy i w miarę możliwości staraj się zapewnić swoim roślinom jeszcze mocniejsze światło. Im będzie go więcej, tym uzyskasz gęstsze pąki i lepsze plony. Oprócz zapewnienia wysokiego poziomu oświetlenia skuteczny plantator utrzymuje rośliny tak blisko światła, jak to możliwe, aby zmaksymalizować jego intensywność. Często osobista hodowla medyczna lub rekreacyjna będzie miała powierzchnię 1-2 m² zaprojektowaną pod pojedynczą lampą sodową (HPS) o mocy 400W lub 600W.

Techniki uprawy

Niektóre szczepy dobrze reagują na ścinanie rosnącej końcówki rośliny (metoda ta znana jest jako topping) po czwartej lub piątej parze liści. Uzyskane w ten sposób krzaczki są często mniejsze i bez dominującej głównej łodygi wzrostu, co jest preferowane w przypadku niektórych mniejszych sadzonek. Innym sposobem na maksymalizację plonów jest skorzystanie z metalowych kratek, dzięki którym możliwy jest poziomy rozrost łodyg. Pozwala to na utrzymanie wszystkich pąków w jednakowej odległości od lampy, więc nie trzeba się martwić się zmianą oświetlenia wraz ze wzrostem marihuany.

Temperatura i dostęp do świeżego powietrza

Problem z niskim stężeniem świeżego powietrza często zdarza się w przypadku szklarni lub w bardzo małych pokojach. Warto wtedy rozważyć zakup wentylatora, który przepuszcza powietrze nad źródłem światła i pod glebą za pośrednictwem rurki, utrzymując chłodne warunki do rozwoju. W przypadku uprawy indoor zaleca się utrzymywanie temperatury pomiędzy 24°C – 30°C dla uzyskania optymalnych rezultatów. Wyższe mogą powodować więdnięcie roślin, a niższe spowalniają wzrost. Rośliny będą potrzebowały delikatnego wiatru i stałego dopływu świeżego powietrza, które może pochodzić z domu lub z zewnątrz. Zanieczyszczone powietrze z sadzarki jest zwykle wyciągane na zewnątrz przez wentylator i oczyszczone za pomocą filtra węglowego.

Podlewanie ogrodu
Zawsze pamiętaj o podlewaniu!

Podlewanie, gleba i odżywki

W uprawie indoor możesz korzystać zarówno z gleby, jak i z gotowych mieszanek. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że piasek kumuluje bardzo duże pokłady wody, co w konsekwencji może zaszkodzić roślinom. Glebę warto więc wymieszać w proporcji 3:1 z włóknami kokosowymi, dzięki czemu uzyskasz lepsze napowietrzenie podłoża. Pamiętaj o tym, że nadmierne podlewanie roślin uprawianych w glebie zmniejsza plon, jakość i spowolni rozwój marihuany.

Uprawianie konopi w pomieszczeniach wymaga użycia i zrozumienia pasz roślinnych. Nie jest to skomplikowane i nie ma znaczenia, czy korzenie rosną w glinianych kamykach, wełnie mineralnej, włóknach kokosowych czy systemie hydroponicznym. Nawet rośliny uprawiane w glebie będą potrzebowały dodatkowych składników odżywczych, gdy zostanie ona zubożona. Zapoznaj się z instrukcjami na etykietach i unikaj pokusy przekraczania zalecanych dawek.

Opieka nad roślinami

Jedną z prostych metod sadzenia nasion marihuany jest po prostu umieszczenie nasion około 1 cm pod powierzchnią mocno ubitej, wilgotnej gleby lub innego materiału. Warstwa z celofanu kuchennego na powierzchni pomaga utrzymać warunki wilgotne, a po kilku dniach w temperaturze około 20-25°C nasiona powinny zacząć kiełkować.

W pierwszych fazach życia sadzonki sztuczne światła powinny być zwykle włączone przez 18-24 godzin dziennie. W tym czasie będą one w stanie wegetatywnego wzrostu, tzn. że nadal tworzą korzenie, liście i gałęzie, ale nie będą miały pączków. Może to zająć od 2 do 6 tygodni.

Poprzez zmniejszenie światła do ok. 12 godzin roślina konopi przechodzi w fazę kwitnienia. Ten etap zwykle trwa 8-10 tygodni (zależy to od rodzaju szczepu) i właśnie w tym czasie tworzą się żeńskie kwiaty. Na tym etapie rośliny zyskują dużo masy i będą potrzebować więcej składników odżywczych. Niektórzy plantatorzy wprowadzają dodatkowe oświetlenie, aby zapewnić najlepsze plony. Pod koniec tego procesu roślina jest ścinana, a pąki (niepylone kwiaty żeńskie) są suszone. Często zbiory podejmuje się też wtedy, gdy widać, że trichomy zaczynają mętnieć (aby to zaobserwować wymagane jest potężne szkło powiększające). Przeważnie moment ten pokrywa się to wytwarzaniem czerwonych lub pomarańczowych włosków.

Dodaj komentarz