Sposoby regulowania wzrostu i kształtu roślin. Część 1- trening nisko stresujący LST.

Kontrolą nad wzrostem i kształtem człowiek zajmuje się od wieków. Począwszy od tak pięknej sztuki Bonsai przez sady owocowe i plantacje winorośli, aż po nasze ukochane święte rośliny.

W żargonie konopnym tą kontrole nad roślinami nazywamy “treningiem”. Każdy rodzaj treningu jak i jego metoda mają na celu ułatwienie dostępu roślin do światła ,maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, nie rzadko też pozwala to osiągnąć bardziej obfity plon z kwiatostanem lepszej jakości dzięki równomiernemu ukierunkowaniu dystrybucji auksyn w roślinie.

 Auksyny – grupa substancji chemicznych zaliczanych do hormonów roślinnych. Stymulują wzrost roślin oraz wpływają na kształtowanie się owoców i odgrywają istotną rolę w procesach adaptacji takich jak fototropizm i geotropizm.

Wyróżniamy dwie metody treningu:lst1

1) LST(Low Stress Training) – czyli techniki nisko stresujące rośliny.

2) HST(High Stress Training) – czyli techniki treningu o wysokim poziomie zadawanego stresu roślinom.lst2

W tym artykule zostanie opisana metoda nisko stresująca okraszona zdjęciami instruktażowymi, aby ułatwić wam zastosowanie tego u siebie w ogrodzie.

Do pierwszej metody czyli LST zaliczamy wszelkiego rodzaju wiązanielst3, drutowanie, krępowanie  oraz układanie na poziomo zamontowanej siatce. Do tej metody zaliczamy dwie podstawowe techniki treningu o niskim poziomie zadanego stresu i są to:

KRĘPOWANIE – wykonuje się je za pomocą sznurka (nie nitki) lub drutu ogrodowego. Technika ta ma na celu lst4takie podwiązanie gałęzi i głównego szczytu, aby roślina rozłożyła się na dużej powierzchni. Możemy, a nawet powinniśmy odginać liście aby odsłonić i doświetlić przywięzia z , których wyrastają nowe gałązki. Proces ten przyśpieszymy poprzez ułożenie wszystkich stożków wzrostu na tej samej wysokości. Spowoduje to równomierne rozprowadzenie “auksyn”(hormon wzrostu roślin) do każdego ze szczytów i równego ich wzrostu.lst5

Konopie należą do roślin, które najwyższą część rośliny traktują jako  część najważniejszą dla rozwoju i to tam kieruje zwiększone ilości hormonów i składników budujących nowe komórki.

EKRAN ZIELENI -ScrOG z ang. Screen Of Green. Technika ta polegascrog na zamocowaniu siatki o oczkach 5 x 5 cm poziomo nad roślinami na wysokości od 15 do 30 cm i przeplataniu wyrastających ponad siatkę gałęzi pomiedzy oczkami siatki. Tu również pamiętamy o dobrym doświetleniu nowych scrog 2odgałęzień i takiej samej wysokości szczytów nad siatką.scrog 3

Technika ta z czasem została zmodyfikowana poprzez montowanie siatki w układzie litery “V”. Technikę tą nazwano w skrócie VScrOG i poza ułożeniem siatki postepuje się tak jak w przypadku pierwowzoru ScrOG.vscrog

W następnym artykule opiszę techniki stosowane w metodzie wysoko stresującej (HST), Jest ich zdecydowanie więcej niż w metodzie nisko stresującej (LST).

!!!WAŻNE!!!

Jeżeli podczas wykonywania wyżej opisanych technik treningu zdarzy Ci się zmiażdżyć, rozwarstwić lub połamać łodygę nie popadaj w panikę, to są formy treningu HST. W przypadku zaistnienia takiego przypadku zabezpiecz uszkodzoną łodyge / gałąź tak, aby uszkodzenie nie postępowało samoistnie dalej.

Do zobaczenia w następnym odcinku.

Pozdrawiam Dr.elTOPO.

One Comment

jaracz 26 maja 2014 Reply

bardzo przydatny artykuł

Dodaj komentarz