Składniki odżywcze. Część 2 makroelementy Mg-Ca-S

Ostatnim razem omówiłem trzy główne makroelementy,bez których nasze rośliny nie pokażą na co je tak naprawdę stać. Lista składników potrzebnych w większych ilościach nie kończy się na azocie, fosforze i potasie. W dzisiejszym artykule listę tą uzupełnię o kolejne 3 pierwiastki na które nasze rośliny wykazują zwiększony apetyt. Magnez (Mg), wapń (Ca) i siarka (S), bo o nich będzie mowa w dzisiejszym artykule nie są konsumowane przez rośliny w tak dużym stopniu jak pierwsze trio to i tak zapotrzebowanie na nie przez rośliny jest wysokie i ma ogromny wpływ na ich rozwój i wygląd.

MAGNEZ (Mg)

Jest bardzo ważny, gdyż wchodzi w skład cząsteczki chlorofilu i z tego względu ma wpływ na przyswajanie dwutlenku węgla (CO2)w procesie fotosyntezy.Pełni rolę katalizatora w wielu procesach biochemicznych. Magnez potrafi neutralizować kwasy w podłożu uprawowym i toksyczne substancje produkowane przez rośliny. Spotyka się go w młodych częściach rośliny oraz w nasionach. siarczan magnezuNiedobory magnezu objawiają się pod postacią żółtych nieregularnych plam w różnych częściach liścia między nerwami, natomiast nerwy zostają zielone. Brak magnezu w, niektórych przypadkach może powodować opóźnienie kwitnienia. Do rozwiązania problemu można zastosować roztwór siarczanu magnezu w dawce 1-2 łyżeczki na 10 l wody i podlewać 3-4 razy. W przypadku hydroponiki należy zmniejszyć EC pożywki o połowę i utrzymuj ten poziom przez 5 dni. Stosowane również dodatkowe nawożenie magnezem poprzez opryski dolistne, a niektórzy dla spotęgowania efektów obniżają temperaturę do 24*C w dzień i 17*C w ciągu nocy. Przenawożenie magnezem należy do trudno wykrywalnych gołym okiem i ma duży wpływ na zdolność przyswajania innych pierwiastków. W przypadku wystąpienia nadmiaru magnezu należy postępować tak samo , jak w przypadku azotu.

WAPŃ (Ca)

Jest ważnym składnikiem powodującym wzrost korzeni i jako budulec w błonach komórkowych, dodatkowo jest czynnikiem regulującym kwasowość podłoża. Wiąże niektóre kwasy organiczne, co ma charakter detoksykacyjny. Wapń ma niestety też antagonistyczne działanie wobec potasu tzn. gdy zwiększa się dawka wapnia, to automatycznie zmniejsza się pobór potasu. Wapń ma działanie odmładzające na zaródź. Duże zaopatrzenie rośliny w wapń powoduje zmniejszenie intensywności pobierania wody przez korzenia, a zwiększa się zdolność do transpiracji. Braki wapnia objawiają się obumieraniem korzeni, a nowe się nie tworzą. Liście na wodorotlenek wapniabrzegach przybierają nienaturalną ciemno zieloną barwę, co można szczególnie zaobserwować na nowych młodych liściach. W razie stwierdzenia niedoboru wapnia można się wspomóc wodorotlenkiem wapnia tzw. wapno gaszone w ilości 1 łyżeczka na 4 l wody. Jeżeli zastosujesz podstawowy zestaw nawozów dedykowany dla konopi, prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru wapnia będzie naprawdę minimalne. Nadmiar wapnia objawia się zmniejszeniem pobierania potasu przez roślinę.

SIARKA (S)

Wchodzi w skład elementów budulcowych wielu hormonów, białek oraz witamin. Ma wpływ na tworzenie się tiaminy, ważnej witaminy roślinnej, która odpowiedzialna jest za utlenianie i redukcje kwasów ketonowych. Niedobór siarki objawia się żółknięciem nerwów liściowych młodych liści, w miarę postępowania niedoboru łodygi robią się fioletowe, a liście w całości żółkną. Aby rozwiązać problem niedoboru zmniejsz pH na 6.0 i zwiększ dawkę nawozu z tym pierwiastkiem półtorakrotnie przez okres 3-5 dni. Przenawożenie siarki powoduje zmniejszenie absorbcji innych pierwiastków., roślina jest mniejsza i ma popalone liście. W takim przypadku należy podlewać roślinę samą wodą o wyregulowanym pH do 6.0, w substracie glebowym przez 3 podlania, w hydroponice przez 3 dni. Stosowanie niższego poziomu EC pozwoli uniknąć tego problemu.

Na tym zakończymy podróż po makroelementach. W następnym artykule zaczniemy zapoznawać się z kolejną ważną grupą pierwiastków potrzebnych naszym roślinom do prawidłowego rozwoju czyli mikroelementami.

Pozdrawiam Dr.elTOPO

Dodaj komentarz