Składniki odżywcze. Część 1 makroelementy N-P-K

Z przeprowadzonych analiz chemicznych roślin wynika, że składają się one z różnych pierwiastków. W zależności od ilości występowania dzielimy je na makro i mikroelementy. Poza węglem i tlenem przyswajanych w postaci gazowej oraz wodoru w postaci wody, rośliny przyswajają pierwiastki w postaci soli mineralnych przy wykorzystaniu korzeni. W skład makroelementów przyswajanych przez rośliny wchodzą pierwiastki takie jak: azot, potas, fosfor, wapń, magnez, siarka, żelazo, chlor, krzem, glin oraz sód i każdy z tych pierwiastków stanowi ponad 0,01% świeżej masy rośliny .

MAKROELEMENTY

Początek niedoboru azotu
Początek niedoboru azotu

AZOT (N) w roślinie wchodzi w skład białek i innych związków, które są podstawowymi składnikami komórek. Z tego też względu rośliny potrzebują znaczących ilości przyswajalnych związków azotu. Związki te to przede wszystkim azotany i sole amonowe. W przypadku niedoboru przyswajalnych związków azotu w glebie rośliny spowalniają wzrost , a liście zaczynają stopniowo żółknąć od brzegu ku środkowi. Roślina pokazuje to najpierw na dolnych partiach liści. Jest to spowodowane niedostateczną zdolnością do wytwarzania chlorofilu. W celu szybkiego uzupełnienia tego pierwiastka dobrze nadają się stymulatory wzrostu i guano od nietoperzy. Podlewanie zwiększoną dawką azotu powinno nastąpić najmniej dwa – ` trzy razy , następnie wracamy do

Ciemne liście z nadmiaru azotu
Ciemne liście z nadmiaru azotu

normalnych dawek nawozu . Z kolei nadmiar azotu prowadzi do spowolnienia wzrostu korzeni, a co za tym idzie do zmniejszenia ilości przyswajanych składników. Oznaką naziemną nadmiaru azotu są ciemnozielone  liście, stają się po czasie czarne i opadają. Aby rozwiązać problem nadmiaru azotu powinniście trzy lub cztery razy podlać roślinę samą wodą o wyregulowanym pH jeśli uprawiacie w glebie. Natomiast w hydroponice w zbiorniku zbiorczym powinna się znajdować woda z wyregulowanym pH i przepłukiwać tak korzenie przez okres trzech dni. Nie należy drastycznie wracać do pełnych dawek nawozów, gdyż zwiększa to stresowanie się roślin.

FOSFOR (P)  jest kolejnym bardzo ważnym makroelementem zwłaszcza w okresie kwitnienia, a także mają wpływ na rozwój systemu korzeniowego. Jest składnikiem DNA roślin i stymuluje system rozprowadzania energii wewnątrz rośliny. Odgrywa również dużą rolę w prawidłowym przeprowadzaniu procesu fotosyntezy. Polecam stosowanie zwiększonych dawek tego pierwiastka w okresie kwitnienia, gdyż ma ogromny wpływ na wielkość kwiatów. Do tego celu pomocne będzie zastosowanie boostera lub akceleratora kwitnienia. Objawami niedoboru fosforu objawia się spowolnionym wzrostem, łodygi, ogonki, a przede wszystkim liście stają się od czerwone ,purpurowe, aż po fioletowe.

Niedobór fosforu
Niedobór fosforu

 Musimy pamiętać, że fosfor jest trudniej dostępny dla rośliny niżeli azot i potas ponieważ szybciej wytrąca się w mniej rozpuszczalne formy. Jego przyswajalność zmniejsza się w kwaśnych odczynach substratów uprawowych jak i zbyt kwaśnych pożywkach hydroponicznych, oraz występuje przy przenawożeniu azotem. W celu wyrównania braków fosforu wspomagamy bazowe nawożenie wcześniej wspomnianymi już boosterami i akceleratorami kwitnienia pamiętając o odpowiednim poziomie pH. Większy problem może stanowić identyfikacja nadmiaru fosforu, gdyż objawy są podobne do niedoborów mikroelementów. W kwaśnym środowisku (podłoże, pożywka) dochodzi do wiązania fosforanów co czyni przenawożenie fosforem bardzo rzadkie. Przenawożenie fosforem, jeżeli takowe wystąpi, powoduje zmniejszenie się zdolności do absorbowania innych składników odżywczych, co spowoduje mniejszy plon. Postępowanie w przypadku nadmiaru fosforu jest takie samo jak w przypadku nadmiaru azotu.

Niedobór potasu
Niedobór potasu

POTAS (K) tak samo jak fosfor i azot jest niezbędnym składnikiem dla zdrowego rozwoju roślin. Potas odpowiada za bilans wodny i wzmaga aktywność enzymów. Nie jest składnikiem organicznym, ale bierze udział w syntezie węglowodanów i białek oraz w powstawaniu zarodzi komórkowej. Znacząco wpływa na wzrost roślin, poprawia proces fotosyntezy i oddychanie,wspomaga wykorzystanie azotu oraz ma ogromny wpływ na silny system korzeniowy. Dzięki zwiększonej dawce potasu i fosforu w okresie kwitnienia wspomożecie produkcje większego kwiatostanu.Niedobór potasu powoduje problemy w transformacji azotu do białek, na liściach pojawiają się martwicze plamy między nerwami. Liście fałdują się i zawijają od brzegów , a później brunatnieją. Objawy te pojawiają się na starszych liściach rośliny, ponieważ potas zostaje z nich wyparty i skierowany do wyższych partii rośliny. W takim przypadku należy półtorakrotnie zwiększyć dawkę potasu przez dwa do trzech podlań w substracie, a w hydroponice utrzymywać podwyższony poziom przez trzy do czterech dni po czym należy wrócić do standardowego nawożenia.

Zaawansowany niedobór potasu
Zaawansowany niedobór potasu

Przy niedoborach potasu nie należy go podawać dolistnie! Nadmiar potasu w znaczącym stopniu wpływa na pogorszenie się wchłaniania jak również transportu magnezu, żelaza, cynku i manganu. Objawy niedoboru tych pierwiastków mogą wskazywać na nadmiar potasu. Należy o połowę zmniejszyć dawkowanie nawozów na 3-4 podlań w substratach, a w hydroponice utrzymać obniżone EC o połowę przez 3-5 dni.

Makroelementy nie kończą się na wyżej opisanych pierwiastkach, tak więc serdecznie zapraszam Was do przeczytania następnego artykułu o składnikach odżywczych. Opiszę w nim pozostałe makroelementy potrzebne do zdrowego i prawidłowego wzrostu i kwitnienia wspaniałej CANNABIS.

Dodaj komentarz