Poradnik Growera: Podłoże

Odpowiednie podłoże do marihuany to jedna z ważniejszych rzeczy przy uprawie. Przede wszystkim gleba pod marihuanę powinna być lekka i przewiewna, a PH powinno wynosić od 5,5 do 7. Zazwyczaj podłoże takie składa się z ziemi kwiatowej, torfu i perlitu, który zapewnia natlenienie ziemi.

Osobiście zawsze korzystam z zakupionej specjalistycznej ziemi. Po jednokrotnej próbie własnoręcznego zmieszania ziemi, torfu i perlitu stwierdziłem, że to nie ma sensu. Dostępne są podłoża od wielu producentów i na pewno bardzo łatwo je odnajdziesz. Ceny zaczynają się już od 40 złotych za 50 litrów także nie jest to dużo.

Oprócz ziemi potrzebujemy jeszcze keramzyt, który wsypujemy na dno, aby mogła zbierać się tam woda, a także wysypiemy nim powierzchnię donicy, aby zatrzymać parowanie. W obu przypadkach około 2 centymetry keramzytu. Keramzyt kupisz na przykład w OBI, opakowanie kosztuje około 8 złotych.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na ziemi to możesz wykorzystać ten patent – nasionka sadzisz najpierw w mniejszych donicach w pełni wypełnionych specjalistyczną mieszanką podłoża, a po około 2 tygodniach przesadzasz do docelowych doniczek, przy czym resztę doniczki wypełniasz zwykłą ziemią kwiatową. Roślinka świetnie sobie w takiej glebie poradzi.

Wskazówka nr 1: w tej samej doniczce i ziemi możesz nawet trzykrotnie posadzić roślinki.

Wskazówka nr 2: po trzykrotnym użyciu tej samej ziemi, możesz odstawić ją na miesiąc na bok i wrzucić do niej kilka dżdżownic, sprawią że będzie ona jak nowa.

Wskazówka nr 3: zakup mikoryzy (np. dla storczyków) i dosypanie jej do gleby sprawi, że nasze roślinki bardziej się ukorzenią, a dzięki temu będą miały większy dostęp do substancji odżywczych

Wskazówka nr 4: w doniczkach możesz wykonać wiele malutkich dziurek od wysokości 5 cm od podstawy, dotleni to ziemię. Tego typu doniczki normalnie są dość drogi, a ich nazwa to “air pot”.

Wskazówka nr 5: zakup koniecznie kredę dla zwiększenia PH gleby, z mojego doświadczenia nawet przy użyciu specjalistycznych mieszanek i intensywnym nawożeniu PH ziemi znacząco spada i potrzeba na jej powierzchni wysypać kredę (kilka złotych w sklepie ogrodniczym)

Wskazówka nr 6: w wielu poradnikach w bardzo dużym stopniu ostrzega się przed przenawożeniem, z mojego doświadczenia wynika, że trudno jest przenawozić roślinki, niemniej jednak używanie większej ilości nawozów nie sprawia, że kwiatów będzie więcej.

6 komentarzy

Krejzi 30 kwietnia 2021 Reply

Myślę właśnie jaką ziemię wybrać? Co myślicie o Wokasie? Widzę w komach, że ktoś używał.

kamil 19 maja 2021 Reply

Ja generalnie polecam bo jest łatwo dostępny i cenowo wypada dobrze. Na pewno się bardziej opłaca niż typowe ziemie pod konopie co są typowym chwytem marketingowym.

Master 29 kwietnia 2021 Reply

Szykuje się sadzenie.. nie będzie łatwo, bo to mój pierwszy raz. Za namową natki również kupiłem ziemię Bio od Wokasa. Zobaczymy.

natka 17 kwietnia 2021 Reply

Ja użyłam ziemi Wokas Bio uniwersalnej, idealne PH i zasolenie, ale myślę też czy nie dodać perlitu. To mój pierwszy zasiew.

apc 9 stycznia 2020 Reply

A co z ziemią “kokosową”. Wtedy stosuje się nawozy jak do hydroponiki.

tszzz 27 marca 2016 Reply

zapomniales o dodaniu styropianu do gleby 😛

Dodaj komentarz