Czy po paleniu marihuany też masz sucho w ustach? To normalne

0

Trzeba się niestety do tego przyzwyczaić i z tym pogodzić. Suchość w ustach to najczęściej spotykany objaw palenia marihuany. Jesteście ciekawi, dlaczego się tak dzieje?

Suchość w ustach jest bardzo uciążliwa. Pojawia się najczęściej akurat w momencie, kiedy chcemy wrzucić coś na ząb. Czy też macie z tym problem? A może naukowcy mają na to sposób?
Zastanówmy się najpierw jednak nad tym, skąd bierze się owa suchość. Naukowcy badają to zjawisko, a właściwie reakcję naszego organizmu od 2006 roku. Jako pierwsi zaczęli badać to naukowcy z Argentyny z Uniwersytetu w Buenos Aires. Dzięki nim wiemy już sporo o tym nieprzyjemnym aspekcie używania konopi indyjskich.

Dlaczego zatem czujemy suchość w ustach po paleniu? Uczucie suchości pojawia się dlatego, że aktywne związki zawarte w konopiach wchodzą w interakcję z komórkami, które kontrolują wydzielanie śliny. Wszystko działa w ten sam sposób, niezależnie od sposobu spożywania.

Wszystkiemu winne jest THC, czyli tetrahydrokannabinol, który znany jest z powodowania efektów psychoaktywnych wśród użytkowników rekreacyjnych. Receptory kannabinoidowe rozmieszczone są w całym organizmie i oddziałują na kannabinoidy pochodzące z konopi. Receptory kannabinoidowe należą do systemu endokannabinoidowego, który reguluje wiele ważnych funkcji naszego organizmu.

Działa to w ten sposób, że kannabinoidy takie jak THC wiążą się ze swoim receptorem, ślinianka podżuchwowa przestaje otrzymywać informacje od przywspółczulnego układu nerwowego, że ma produkować ślinę. Właśnie tak powstaje opisywana i niezbyt przyjemna suchość w ustach.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy