Palenie papierosów uszkadza DNA – wyniki badań naukowców

0

Zgodnie z najnowszym badaniem pt. „Epigenetic Signatures of Cigarette Smoking” (wrzesień 2016), palenie papierosów w znacznym stopniu upośledza DNA człowieka. Uszkodzone geny mają zasadniczy wpływ na powstawanie śmiertelnych chorób serca czy chorób nowotworowych. Toksyny powstałe podczas palenia tytoniu są odkładane metylowych niciach DNA, w wyniku czego powstają wyżej wymienione schorzenia. Podczas analizy wykorzystano 16000 próbek krwi pochodzących, z czego u 7000 wykryto metylację DNA. Po pięciu latach całkowitego rzucenia palenia poziom metylacji DNA ulegał stabilizacji, choć niektórych zmian nie można cofnąć. Nasze badania wykazały, że palenie ma długotrwały wpływ na naszą inżynierię molekularną, który może trwać nawet ponad 30 lat. mówi Roby Joehanes związany z badaniem.

Papierosy uszkadzają DNA plemników

Problematyka papierosów i DNA znana jest już naukowcom od wielu lat. W roku 2007 grupa kanadyjskich badaczy stwierdziła w artykule dla Cancer Research, że palenie tytoniu uszkadza DNA plemników. Naukowcy swoje badania przeprowadzili na myszach i doszli do alarmujących wniosków. „Taki wynik sugeruje, że zniszczenia DNA związane są z długością palenia. Im dłużej ktoś pali, tym więcej mutacji gromadzi i tym większe prawdopodobieństwo, że efektem tych mutacji będą zaburzenia u potomstwa.” mówi doktor Yauk biorący udział w badaniu.

Tytoń upośledza DNA w kilka minut

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty w Minneapolis podeszli do sprawy nieco inaczej i przyjrzeli się bliżej kwestii czasu. Doświadczenie przeprowadzono na 12 ochotnikach palących papierosy. Badacze zauważyli, że mutacje DNA powodujące raka powstają błyskawicznie, a maksymalne stężenie związków następuje już po 15-30 minutach od zapalenia. Równie groźne jest przebywanie
w pomieszczeniach przesiąkniętych dymem tytoniowym lub wdychanie dymu tzw. bierne palenie. Szkodliwe związki osadzają się bardzo łatwo w otoczeniu np. ubraniach, meblach czy zasłonach. Środowisko lekarskie i naukowe bije na alarm, gdyż każdego dnia na Świecie umiera 3 tys. osób na raka płuc.

 

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy