Jak palenie marihuany wpływa na kondycje naszego mózgu?

0

Badania przeprowadzone przez Center for Brain Health na University of Texas, które zostały opublikowane przez National Institute on Drug Abuse wyraźnie pokazały, że palenie marihuany zmienia funkcjonowanie naszego mózgu. W jaki sposób?

Palenie marihuany może wpływać na zdolność do podejmowania decyzji i utrzymywania relacji, ponieważ perspektywa ryzyka i korzyści w naszym mózgu zostaje zmieniona. To co oznacza w praktyce? Naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że można zidentyfikować codziennych użytkowników marihuany po tym jak ich mózg reaguje na konopie indyjskie, w porównaniu do osób, które nie używają marihuany. Badania sugerują nawet, że w oparciu o aktywność mózgu możliwe jest określenie, czy osoba używa marihuany w bezpiecznym stopniu. Idąc dalej, naukowcy znaleźli dowody na to, że palenie marihuany może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Pamiętajmy tutaj jednak o tym, że mowa o długotrwałym i bardzo częstym paleniu

Badacze przebadali 59 użytkowników konopi i 70 osób niepalących. Użytkownicy marihuany przeciętnie używali jej od 12 lat. Następnie za pomocą rezonansu magnetycznego zmierzyli ich aktywność mózgu poprzez wykrycie zmian w przepływie krwi. Wyniki badań nie pozostawiły złudzeń.

Okazało się, że użytkownicy marihuany mieli większą aktywność mózgu w systemie nagrody, kiedy pokazano im pierwszy zestaw zdjęć, w porównaniu do osób, które nie używają marihuany. Największą aktywność odnotowano w regionach mózgu związanych z układem nagrody, na przykład w korze przedczołowej czy prążkowi przednim. W praktyce oznacza to, że marihuana może powodować trwałe zmiany w naszym mózgu, a w konsekwencji prowadzić do problemów rodzinnych i konfliktów z prawem.

Jednocześnie naukowcy są na dobrej drodze, aby wyznaczyć granice pomiędzy paleniem nałogowym i niebezpiecznym dla organizmu, a paleniem rekreacyjnym.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy