Naukowcy są pewni, że regularnie spożywanie marihuany może poprawić Twój wzrok

W ciągu ostatnich kilku lat najbardziej znaną korzyścią medyczną związaną z przyjmowaniem marihuany było skuteczne leczenie jaskry, choroby zwyrodnieniowej nerwu wzrokowego, który przenosi dane wizualne do mózgu. Nie powinno być zaskoczeniem, że długoterminowe badanie, obejmujące ponad 30 lat pracy, wykazało, że konopie indyjskie mogą być czynnikiem wpływającym na poprawę wzroku w przypadku różnych schorzeń.

Jak wykazują badania…

Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych opublikował badanie w celu odzwierciedlenia rosnących zmian w amerykańskiej kulturze konopi.

„Wzrastające użycie marihuany wśród młodych dorosłych i zalegalizowanie do celów medycznych jej w licznych stanach USA wymusza przeprowadzanie wiarygodnych testów, dzięki którym użytkownicy będą mogli być pewni, jak konopie wpływają na ich organizm”

– PubMed.gov.

Ich celem było zbadanie, czy regularne palenie konopi jest związane z osłabiającym się wzrokiem. Pod lupę wzięto okres od 1979 do 2010 roku i około 13 tys. mężczyzn i kobiet. Na drugim biegunie postawiono palaczy tytoniu, a wszystko służyło temu, aby ocenić, czy jakość wzroku zmniejszyła się w czasie przyjmowania którejkolwiek z tych substancji.

Założenie to opierało się na fakcie, że palenie czegokolwiek jest związane z uszkodzeniami oczu i może przyspieszyć zwyrodnienie nerwów związane z postępującym wiekiem, co w konsekwencji przejawia się pogorszeniem wzroku i zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaćmy.

Co udało się ustalić?

Nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy w samoistnym obniżaniu się jakości wzroku wśród regularnych palaczy marihuany w porównaniu z osobami młodymi, które nigdy nie używały tego środka lub przyjmowały go rzadko. Dodatkowo udało się ustalić, że stali palacze marihuany, mężczyźni i absolwenci szkół średnich mieli mniejsze szanse na pogarszanie się wzroku pojawiające się wraz z wiekiem.

Streszczenia badania nie dały żadnych medycznych ani naukowych potwierdzeń co do tego, dlaczego regularne palenie konopi może zmniejszyć te szanse, ale w przypadku jaskry, marihuana obniża ciśnienie w oku, a następnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego. Badania nad wpływem marihuany na jaskrę są dyskusyjne, ponieważ większość osób z branży medycznej uważa to za rozwiązanie tymczasowe.

To nie jest zagrożenie

W artykule „Jama Ophthalmology” zawartym w czasopiśmie medycznym opublikowanym przez American Medical Association w 2017 roku napisano, że regularne używanie konopi indyjskich może powodować dysfunkcję komórek siatkówki w oparciu o „duże opóźnienie w przetwarzaniu informacji przez ten organ”. Pomimo złowieszczego ostrzeżenia, główny autor tego konkretnego studium stwierdził, że oddziaływanie to jest w dalszym stopniu niewielkie.

Taka anomalia może być niedostrzegalna dla użytkowników konopi indyjskich. Jest to jednak ważne, ponieważ może odzwierciedlać zmiany w komunikacji pomiędzy komórkami nerwowymi, co sugeruje regularne użycie konopi

– tłumaczy Doktor Vincent Laprevote.

Jednak bardziej intensywne uszkodzenie siatkówki może pochodzić z wielu źródeł, które napotykamy w życiu codziennym. Wskaźniki laserowe w sklepie spożywczym mogą na przykład spowodować poparzenia siatkówki i faktycznie rzutować na wzrok. Częste przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, spaliny, a nawet nieodpowiednia dieta również mają wpływ na to, jak funkcjonują nasze oczy. Odpowiedni poziom witaminy A i E, fizyczne uszkodzenia oczu i po prostu starzenie się wydają się być wyższymi czynnikami ryzyka uszkodzenia siatkówki niż palenie marihuany.

W rzeczywistości badania wykazały, że kannabinoidy mają działanie neuroprotekcyjne, które sprzyja zdrowiu oczu i zapobiega utracie wzroku. W zeszłym roku Narodowy Instytut Zdrowia opublikował kolejne badanie, w którym stwierdzono, że

„kannabinoidy poprawiły wrażliwość siatkówki i wizję w słabo oświetlonych pomieszczeniach, co sugeruje, że może być korzystne w leczeniu chorób zwyrodnieniowych oka”.

Dodaj komentarz