Meksykański Kongres zatwierdza stosowanie marihuany medycznej

0

W kwietniu 2017 r. meksykański rząd głosował za przyjęciem ustawy, która legalizuje wykorzystanie marihuany do celów medycznych i naukowych, a także jej produkcję i dystrybucję na terenie kraju. Nowe prawo uznaje terapeutyczne właściwości THC oraz innych kannabinoidów.

 

Nowy przepis reguluje wyłącznie medyczne użycie konopi indyjskich

Izba Reprezentantów Meksyku stwierdziła w komunikacie prasowym, że „projekt ustawy znosi zakaz i kryminalizację dotyczącą medycznego używania marihuany, badań naukowych nad nią oraz tych, którzy zajmują się produkcją i dystrybucją w celach zdrowotnych.” Projekt ten został już zatwierdzony przez senat w grudniu 2016 r.

Nowa ustawa została wysłana do prezydenta w celu jej uchwalenia i opublikowania w Diario de la Federacion (DOF). Po wejściu w życie produkcja marihuany i substancji pochodnych, kupno oraz dostarczanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych lub na potrzeby badań naukowych, będzie dozwolona w Meksyku.

W tym samym komunikacie prasowym stwierdzono, że Departament Zdrowia został poproszony o opracowanie polityki publicznej w zakresie regulowania medycznego stosowania marihuany i jej pochodnych farmakologicznych, w tym tetrahydrokannabinolu (THC), oprócz jego izomerów i stereochemicznych odmian. Jednocześnie dział ten będzie odpowiedzialny za stworzenie rozporządzenia w sprawie badań i krajowej produkcji takich substancji.

Członkowie konserwatywnych partii wprowadzili zastrzeżenia do modyfikacji ustawy, ale byli w zdecydowanej mniejszości. Warto jednak podkreślić, że wszystkie ugrupowania polityczne chcą zezwolić na rekreacyjne użycie konopi, a zmiany w prawie w tej kwestii są już w toku.

Potwierdzenie wartości terapeutycznej THC

Poprzez nowe reformy wprowadzone w ustawie, THC lub tetrahydrokannabinol został ustanowiony i uznany za „substancję psychoaktywną o właściwościach terapeutycznych”, która nie stwarza zagrożenia dla zdrowia publicznego, o ile stężenia izomerów utrzymują się na poziomie 1% lub niższej. Stąd pochodne konopi z zawartością 1% lub poniżej stają się zwykłymi produktami leczniczymi, w oparciu o przepisy dotyczące zdrowia. Konopie indyjskie są więc wycofywane z kategorii „zakazanych narkotyków”, umożliwiając tym samym siew, uprawę, przetwórstwo, zbiór, zakup i transport tej rośliny na terenie całego kraju.

To świetny krok naprzód. Meksyk już zalegalizował kannabidiol lub CBD, ale był to nieśmiały ruch, który okazał się niewystarczający dla pacjentów. Problem polegał na tym, że dopuszczano jedynie na przywóz leków opartych na CBD, ale zabroniono produkcji lokalnej – w wyniku tego koszty importowanych leków, głównie pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, okazały się niebotycznie wysokie, dlatego też tylko niewielki odsetek pacjentów mógł sobie pozwolić na leczenie przy pomocy CBD.

Kolejny krok naprzód

Na drodze ku humanizowaniu polityki w zakresie marihuany na szczeblu światowym należy podjąć jeszcze wiele kroków. Niemniej jednak nie ma wątpliwości, że Meksyk wreszcie przyjął aktywne stanowisko. Reforma wprowadzona przez członków kongresu na rzecz zdrowia publicznego może znacznie przyczynić się do poprawy jakości życia wielu pacjentów. W każdym razie, pomimo postępów legislacyjnych, gałąź wykonawcza nadal musi regulować wiele aspektów praktycznych, takich jak uprawa osobista, licencjonowanie, dekryminalizacja upraw i użytkowania konopi. Należy ściśle przestrzegać rozwoju wydarzeń i obserwować, jak ustawy i prawo odnajdują się praktyce.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy