Masz problem z żółtymi liśćmi?

Liście konopi są jak małe elektrownie. Dzisiaj pomożemy Wam namierzyć najczęstsze przyczyny żółtych liści i poradzimy, jak można ograniczyć to nieprzyjemne zjawisko, by nigdy więcej nie sprawiło Wam kłopotu. 

Musicie pamiętać, że liście to silnik rośliny, a ich powierzchnia przetwarza energię słoneczną, jak kolektor słoneczny. Dlatego liście są tak bardzo istotne, a każdy niepokojący objaw jest bezpośrednim zagrożeniem dla rośliny. Uszkodzone, niedorozwinięte liście hamują fazę wegetatywną, czego naturalnie musimy unikać.

Stąd tak ważne jest, byście regularnie sprawdzali jak się czują Wasze „elektrownie”.

Woda

Zbyt częste nawadnianie to najczęściej spotykana przyczyna żółtych liści. Stosując ciągle zbyt wilgotne medium, tlen nie ma szans przebicia się do korzeni, które gniją i obumierają. Pierwszym sygnałem tego zjawiska są właśnie pożółkłe liście. W tym przypadku, by ratować roślinę musimy znacznie zredukować ilość wody. Kiedy roślina będzie ponownie zdolna do magazynowania, musimy ją nakarmić dobrym nawozem, witaminami i stymulatorem wzrostu korzeni

null-3

Szkodniki

Małe, jasne punkty na liściach wysyłają do nas komunikat, że szkodniki właśnie się rozmnażają. Jeżeli liście, z dnia na dzień, są coraz mniej zielone, to znak, że powinniśmy się dokładnie przyjrzeć wszystkim liściom z obydwu stron. Wytężcie wzrok i niczego nie przeoczcie. W kwestii walki z tymi małymi potworami, doskonale sprawdzają się tabliczki wyścielone klejem. W tym pojedynku zalecamy użycie produktów ekologicznych (np. naturalne oleje), ewentualnie wybrać coś z szerokiej gamy środków chemicznych.

Substancje odżywcze

Pożółkłe liście mogą być wynikiem brak kluczowych substancji odżywczych w glebie, która albo od początku jest zaopatrzona w niedostateczną dawkę środków odżywczych, albo po prostu jest przenawożona. 

W jednym i w drugim przypadku, rośliny zużywają wszystkie substancje odżywcze. Efektem są pożółkłe, obumierające liście. Nawet, jeśli stosujemy nawozy najwyższej jakości nie możemy zapomnieć o dodawaniu śladowych pierwiastków pomimo tego, że prawdopodobnie są one zawarte już w nawozie. 

Jeśli nie sprezentujemy naszej roślince tych pierwiastków, mogą wystąpić inne braki, np. „rdza” na liściach, zaburzenia pigmentacji na czubkach liści, czernienie liści, a nawet całej rośliny i niewielkie zbiory. 

DSC03182

Starość nie radość, młodość nie wieczność

To naturalny proces zachodzący u wszystkich stworzeń ziemskich. Ten symptom nie daje żadnych powodów do zmartwień, to naturalna kolej rzeczy. Przeważnie przebarwienia pojawiają się dlatego, że by młodsze liście mogły się „zaopatrzyć”, stare muszą się wycofać. Do momentu, kiedy ilość żółtych liści nie przekroczy 10%, nie powinniśmy się niepokoić. „Stare” liście powinny być regularnie usuwane, by zapobiegać pleśni, zapewnić lepsze wietrzenie rośliny i pokierować przepływem substancji odżywczych.

Coś jeszcze?

Co prawda wymieniliśmy cztery najczęściej spotykane przyczyny pożółkłych liści, ale by wyczerpać temat, musimy wspomnieć jeszcze o kilku innych. 

  • atak pleśni może wpływać na odbarwienie się małych liści
  • niektóre choroby grzybicze powodują rozjaśnienie liści konopi
  • rezultatem wysokiej wilgotności powietrza jest często delikatne odbarwienie liści na żółto
  • używając podstawek zbierających wodę z rośliny, często zdarza się, że korzenie docierając do podłoża – wysychają i marnieją, końcowym efektem jest odbarwienie liści na żółto

Jeżeli od początku, konsekwentnie będziecie pielęgnować swoją roślinkę, na pewno nic złego jej się nie przydarzy. Z pomocą spieszą growshopy, które oferują wiele dodatków, akcesoriów i produktów pomocniczych, które zagwarantują solidne wsparcie dla rośliny i jej zdrowy wzrost. 

Trzymamy kciuki, żebyście jednak nie musieli walczyć z żółtymi liśćmi, chyba, że zbliża się czas zbiorów. 😉 

One Comment

Kogz 26 stycznia 2021 Reply

bardzo dobry poradnik polecam

Dodaj komentarz