Marihuana wyleczy raka mózgu. To już pewne?

Firma GW Pharmaceuticals, która specjalizuje się w leczeniu marihuaną, przedstawiła ostatnio swoje najnowsze dokonania. Było to unikalnego połączenie THC z cannabidiolem CBD, które podobno pomogło w wyleczeniu glejaka wielopostaciowego u aż 21 pacjentów.

Glejak wielopostaciowy jest wyjątkowo agresywną formą guza mózgu. Jeszcze do niedawna taka diagnoza równała się wyrokiem śmierci. To jednak może by przeszłość. Firma GW Pharmaceuticals zaprezentowała badania, które pokazują, że szansa na wyleczenie dzięki nowemu specyfikowi wzrosła z 53 procent w grupie placebo do 83 procent.

Inaczej mówiąc, czas przeżycia w grupie, która była leczona nowym środkiem wynosiła aż 550 dniach. Dla porównania, czas przeżycia w grupie placebo to 369 dniach. Dodatkowo nie wykazano żadnych poważnych skutków ubocznych. Najczęstszymi skutkami ubocznymi (u trzech lub więcej pacjentów) były: wymioty (75 procent), mdłości (67 procent), nudności (58 procent), bóle głowy (33 procent) i zatwardzenie (33 procent).
Szczegółowe wyniki badań nie są jeszcze dostępne, jednak wszystko wskazuje na to, że taka kombinacja CBD i THC, podawana przy chemioterapii, powoduje znaczne zwiększenie szans przeżycia w porównaniu do grupy placebo, co jest dobrym znakiem, który zapewne doprowadzi do kolejnej, bardziej szczegółowej fazy testów.
Środki oparte o tę mieszankę w przyszłości mogą leczyć również inne choroby, które dziś znamy jako nieuleczalne i śmiertelne.

Dodaj komentarz