Jak marihuana wpływa na nasz sen?

0

Czy wiesz, że najczęściej korzystamy z marihuany właśnie przed snem? Jest to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak chociażby przyczajenie lub fakt, że dopiero bezpośrednio przed snem mam „chwilę dla siebie”. Ale wiecie jak marihuana wpływa na nasz organizm?

Poza tym, że działa nasennie i leczy bezsenność to jeszcze ma wiele innych zastosowań. Substancje chemiczne zawarte w marihuanie uzupełniają system endokannabinoidowy naszego organizmy, który jest odpowiedzialny między innymi za regulację snu. Co jeszcze?

Głębszy sen
Marihuana wpływa na nasze fazy snu. Okazuje się, że dzięki THC możemy spać o wiele głębiej. Co to oznacza? Nie tylko będzie trudniej nas zbudzić, ale także mamy szanse na o wiele ciekawsze sny. Dodatkowo uważa się, że czym głębszy sen, tym bardziej wypoczęci się obudzimy.
Naukowcy są zdania, że najbardziej szkodliwe skutki braku snu spowodowane były brakiem snu wolnofalowego. Na przykład, badania wykazały, że zmniejszenie snu wolnofalowego może być silnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego u starszych mężczyzn.

Łatwiejsze zasypianie
Główny składnik marihuany, czyli THC ma pokaźny wpływa na nasz sen. To nie jest już żadna tajemnica, że dzięki THC łatwiej nam się zasypia. Zauważyli to naukowcy już wiele lat temu, kiedy badali wpływ marihuany na bezsenność.
W badaniu opublikowanym w 1973 roku, THC zmniejszyło czas zaśnięcia u 9 osób, przeciętnie o ponad godzinę. Jednakże badacze zauważyli, że zbyt duże dawki mogą przeciwdziałać efektowni. Z kolei w badaniu z 2013 roku stwierdzono wyraźnie, że THC pomaga także zasypiać w krótszym czasie osobom zdrowym.

Poprawiony oddech
Oddech jest bardzo ważny podczas snu. A czy wiecie, że marihuana może leczyć tak zwany bezdech nocny, który jest jednym z głównych powodów nocnych przebudzeni?
Bezdech senny charakteryzuje się zakłóconym oddychaniem w czasie snu i jest związany z liczbą poważnych schorzeń, w tym cukrzycy i problemów z sercem. Jest to o tyle niebezpieczne, że choroba ta jest ciężka do wykrycia oraz bardzo uciążliwa w leczeniu. Dzięki marihuanie może jednak spać o wiele lepiej.

Dłuższy sen
Biorąc THC lub CBD przed snem możemy sprawić, że zwiększymy ogólny czas snu. To fakt potwierdzony badaniami! Jest to dobre w przypadku osób, które mają problemy z wysypianiem się.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy