Marihuana naprawdę pomoże w rzuceniu papierosów

Coś już o tym słyszeliśmy. O tym, że marihuana świetnie pomaga zastąpić inne nałogi, a przy okazji nie jest taka szkodliwa, pisaliśmy już nie raz. Teraz to stało się faktem. Kanada niedawno zakończyła badania dotyczące korzyści medycznej marihuany. Naukowcy stwierdzili, że konopie nie tylko była skuteczna w leczeniu bólu, ale również przyczyniła się do zmniejszenia uzależnienia od nikotyny.

Badanie wykazało, że używanie marihuany może zmniejszyć uzależnienie od tytoniu, alkoholu i innych niebezpiecznych leków, takich jak środki przeciwbólowe. Po części może pomóc też w uzależnieniu od twardych narkotyków. Badania są jednymi z pierwszych, które wykazały związek pomiędzy używaniem marihuany, a uzależnieniem od innych substancji.

Badania zostały przeprowadzone na grupie 271 pacjentów, którzy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety zawierającej 107 pytań dotyczących danych demograficznych, wzorców używania i wpływu konopi na uzależnienie.

Co się okazało? Aż 63% pacjentów zrezygnowało z leków na receptę na rzecz medycznej marihuany, a 30% z nich odstawiło opioidowe leki przeciwbólowe. Dodatkowo odkryto, że 16% pacjentów używa marihuany jako alternatywę dla benzodiazepin, których używali w leczeniu niepokoju i bezsenności, a 12% badanych traktuje marihuanę jako alternatywę dla leków antydepresyjnych.

Dodatkowo ¼ z badanych osób stwierdziła, że używają konopi indyjskich jako zamiennika dla alkoholu, a 12% używa ich jako substytut dla wyrobów tytoniowych.

Pomimo tego, że marihuana staje się coraz bardziej legalna, również w Kanadzie, to wciąż wielu ludzi kupują ją z nielegalnych źródeł. Dane są niepokojące. Okazuje się bowiem, że aż 42% osób (prawie połowa!) kupiła marihuaną na czarnym rynku.

Dodaj komentarz