Marihuana w Kanadzie będzie legalna dla osób powyżej 18 roku życia. Czy to dobrze?

0

Kanada, USA i jeszcze kilka innych krajów na świecie ustaliła wiek pełnoletności na 21 lat. Mimo, że u nas to dość dziwne, w tych krajach to norma. Picie i palenie po prostu jest tam przed 21. rokiem życia zabronione. Stąd kontrowersje w Kanadzie.

Najbardziej kontrowersyjną kwestią legalizacji marihuany w Kanadzie może być nie sam fakt legalizacji, nie ilość, a właśnie minimalny wiek potrzebny do jej zakupu. W stanach, które zalegalizowały marihuanę, mogą ją legalnie kupić osoby powyżej 21 roku życia. W Kanadzie będzie trzeba mieć ukończone 18 lat.

Można się jednak zastanawiać, dlaczego zdecydowano się na taki krok. Okazuje się, że powodem, dla którego zdecydowano się zezwolić 18-latkom na zakup marihuany był fakt, że wprowadzenie zakazu dla osób poniżej 21 roku życia zachęci młodzież do korzystanie z czarnego rynku, a to zbliży młodych ludzi do przestępców. Nie chodzi jednak tylko o troskę o przestępczość. Młodzież kupując marihuanę miałaby też rezygnować z innych nałogów i towarów zakazanych, zaczynając od alkoholu i papierosów.

Eksperci są zdania, że ustalenie zbyt wysokiego, minimalnego wieku podniesie jedynie ryzyko korzystanie z nielegalnego rynku, zwłaszcza, że najwyższy wskaźnik używania marihuany mieści się w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat.

Jeśli to rozporządzenie wejdzie w życie, Kanada stałaby się drugim krajem na świecie zaraz po Urugwaju, w którym minimalny wiek niezbędny do zakupu marihuany wyniósłby 18 lat. Do tej pory osiem stanów zalegalizowały marihuanę, jednak aby ją kupić trzeba mieć powyżej 21. roku życia. To się będzie jednak powoli zmieniać. Coraz częściej słychać głosu, które mówią, że minimalna granica wiekowa w Stanach Zjednoczonych powinna zostać zniesiona do 18 lat.

Kanada to dopiero początek. W tym kraju aż 21% osób w wieku 15-19 lat zadeklarowało, że używa marihuany. 30% to przedział wiekowy od 20 do 24 lat.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy