Marihuana a poziom dopaminy w mózgu

0

Dopamina nazywana potocznie hormonem szczęścia odgrywa istotną rolę w życiu każdego z nas. Jej wysoki poziom zwalcza uczucie lęku, gwarantuje spokojny sen oraz ułatwia podejmowanie decyzji i nawiązywanie nowych kontaktów. W Internecie można spotkać wiele porad odnośnie tego jak zwiększyć poziom dopaminy. Odpowiednia dieta zawierająca dużo owoców, regularne ćwiczenia czy joga. Ilość dopaminy zwiększymy również zażywając popularne używki np. kawa, alkohol i tytoń lub narkotyki. Długotrwałe przyjmowanie narkotyków pozostaje tragiczne dla organizmu, jednak istnieje bezpieczne rozwiązanie – marihuana.

Dobry nastrój po jaraniu

Podobnie jak podczas spożywania alkoholu tak i podczas palenia marihuany ogarnia nas uczucie odprężenia i radości. Zawarte w marihuanie kannabinoidy powodują wzmożoną produkcję dopaminy, której wynikiem jest dobry humor. Podczas palenia marihuany kwas γ-aminomasłowy (główny neuroprzekaźnik hamujący) jest blokowany, dzięki czemu stężenie dopaminy jest zdecydowanie większe. Podobne działanie wykazują produkowane przez mózg endokannabinoidami, które odgrywają ważną rolę w dziennej produkcji dopaminy. Niedostateczna ilość hormonu szczęścia uznawana jest za chorobę i objawia się poprzez nerwowość, uczucie zagrożenia czy wycofania społecznego.

Skutki długotrwałego palenia

Naukowców zainteresował jaki wpływ na organizm ma podwyższony przez dłuższy czas poziom dopaminy. Ósemka naukowców swoje badania pt. „Dopamine release in chronic cannabis users: a [11c]raclopride positron emission tomography study” opublikowała w formie artykułu w roku 2012. W doświadczeniu brały udział dwie grupy ochotników – grupa 16 świeżych abstynentów (15 mężczyzn i 1 kobieta) oraz grupa kontrolna (14 mężczyzn i 2 kobiety). Osoby znajdujące się w grupie abstynentów paliły marihuanę w stopniu umiarkowanym. Zgodnie z otrzymanymi wynikami palacze w przeciwieństwie do osób sięgających po inne narkotyki nie cierpią z powodu długotrwałej zmiany dopaminy. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że poziom dopaminy może być niższy przez pewien czas od odstawienia marihuany.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy