Legalizacja marihuany – cios w meksykańskie kartele

0

Pogranicze Stanów Zjednoczonych z Meksykiem od lat 70 XX jest polem bitwy pomiędzy strażnikami granicznymi, a meksykańskimi przemytnikami. Do Stanów drogą przemytu trafiają najróżniejsze odmiany narkotyków i środków niewiadomego pochodzenia. Jeszcze kilka lat wstecz marihuana pozostawała jednym z najczęściej szmuglowanych środków. Wraz z masową legalizacją marihuany w poszczególnych stanach Ameryki Północnej ilość przemycanej marihuany drastycznie maleje. Dlaczego? Przemytnikom nie opłaca narażać się władzą za towar, który można legalnie dostać. Statystyki odnośnie spadku ilości przemycanej marihuany można zobaczyć między innymi w opublikowanym raporcie US Border Patrol. Zgodnie z danymi podawanymi przez Washington Post konfiskata marihuany na południowej granicy osiągnęła niespotkanie niski poziom na przestrzeni ostatnich 10 lat. W roku 2009 służby celne średnio zatrzymywały na granicy około 2 mln kg suszu. Obecnie ilość ta spadła do 750 tys. co jest ogromnym postępem.

Mniejsza ilość marihuany, mniejsza przemoc

Zdecydowanie mniejsza ilość przepływającej marihuany przez terytorium Meksyku przyczynia się do spadu liczby ofiar w pojedynkach pomiędzy kartelami. Oprócz członków przestępczych ugrupowań w starcach najczęściej giną również cywile oraz przedstawiciele służ porządkowych. Ograniczona ilość marihuany może zatrzymać rozwiniętą spiralę przemocy. Wydana woja działalności narkotykowej w Meksyku pochłonęła około 27000 zgonów w samym roku 2011. Warto również wspomnieć, iż wydana w 1971 roku przez prezydenta Nixona wojna przeciw narkotykom pochłonęła już z państwowego skarbca olbrzymią kwotę ponad 1 biliona dolarów (rok 2010).

Wysoka jakość towar w konkurencyjnej cenie

Amerykańskie społeczeństwo bardzo szybko dostrzegło różnicę pomiędzy legalną a czarnorynkową marihuaną. Konopie pochodzące z legalnego źródła odznaczają się wyższą jakością, a także konkurencyjną ceną. Lepiej wydać kilka dolarów więcej i nie narażać się na łamanie prawa. Dodatkowo legalizacja przyczyniła się do zgromadzenia dodatkowych środków w federalnych skarbcach, które przeznaczane są na różnorodne cele np. rozwój szkolnictwa. Jak widzimy znacznie tańsza legalizacji przynosi efekty na kilku płaszczyznach równocześnie – spadek przestępczości,

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy