Czy konopie przemysłowe to coś czego należy się obawiać? Wykorzystujemy ją od wieków!

0

W historii ludzkości konopie były używane jako ważne źródło paliwa i surowiec dla odzieży, mieszkania, a nawet żywności dla ludzi na całym świecie. Przemysłowe konopie w tym kraju były szeroko uprawiane od czasów pierwszych osadników, którzy przybyli do Ameryki na początku XVII wieku. A uprawiano je nie tylko w celu palenia.

Marihuana stała się nielegalna – dlaczego?

Marihuana, a właściwie konopie były uprawiane przez ludzi od wielu setek lat, a nawet wieków. Jednak nie zawsze służyła tylko do palenia i spożywania w celach rekreacyjnych czy medycznych. Konopie były też wykorzystywane w celach przemysłowych. Jeszcze za czasów George ‘a Washington’a, wszyscy uprawiali konopie w swoich prywatnych gospodarstwach. I to do tego stopnia, że niektórzy określali konopie jako podstawowy surowiec naturalny, który zbudował Stany Zjednoczone Ameryki.

A teraz ciekawostka. Nawet Deklaracja Niepodległości została spisana na papierze wyprodukowanym z konopi. Co się stało później? W jaki sposób jeden z najbardziej uniwersalnych gatunków upraw na świecie został również jednym z najbardziej politycznie kontrowersyjnych? Na początku XX wieku roślina ta została uznana za tak niebezpieczną, że zamierzano ją zniszczyć całkowicie!
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Jedna z teorii mówi, że marihuana faktycznie była niebezpieczna. Ale nie dla ludzi, a dla przemysłu i bogaczy, którzy posiadali swoje fabryki i zakłady.

W 1947 roku ustawa pod nazwą Marijuana Tax Act określił konopie jako narkotyk, co wymagało od rolników specjalnego podatkowego zezwolenia na uprawę tej rośliny. Dodatkowo w 1970 roku Controlled Substances Act uczynił uprawianie tej rośliny bez zezwolenia DEA nielegalnym. Szybko marihuana zaczęła się źle kojarzyć i stała się nielegalna.

Czego tak naprawdę obawiali się przedsiębiorcy?

Wiele gałęzi przemysłu było oparte na konopiach, które były proste w uprawie i jak już wspomnieliśmy, każdy mógł je uprawiać we własnych ogródku. Z konopi nie tworzono wyłącznie papieru. Konopie były zagrażaniem dla wielu korporacji, które produkują drewno, paliwo kopalne, stal, alkohol, a nawet żywność oprócz wielu innych rzeczy. Jako ciekawostkę można dodać, że w 1941 roku Henry Ford nawet wyprodukował samochód w całości z konopi. Rama samochodu była aż 12 razy lżejsza od stali i przy tym 10 razy mocniejsza. A jeśli jesteśmy już przy motoryzacji, olej z konopi mógł też zastąpić naftę, zagrażając przy tym przemysłowi wydobywczemu.

Dodatkowo olej z nasion konopi może być przetworzony dla płynów kosmetycznych i kremów do skóry. Nie mówić już o tym jakie straty poniósłby przemysł farmaceutyczny, tytoniowo i alkoholowy.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy