Kolejne odkrycie naukowców – skutki uboczne marihuany. Tym razem nie takie pozytywne?

Nowe badania naukowe pokazują, że podobnie jak wiele innych używek, marihuana może również powodować pewne skutki uboczne, a nie wszystkie działają na ludzi pozytywnie. Naukowcy podzielili pacjentów na grupę używającą i nie używającą marihuany, a następnie w obu grupach porównali częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu. Co się okazało?

Autorem nowych badań jest doktor Aditi Kalla z Einstein Medical Center w Philadelphii. Jego zespół odkrył, że osoby dorosłe, które używają marihuany są w grupie zwiększonego ryzyka powstania udaru mózgu i niewydolności serca. Jak to możliwe?

Osoby biorące w badaniu, które używały marihuany były o aż 26 procent bardziej narażone na udar mózgu w pewnym momencie życia, niż osoby, które nie używały marihuany w ogóle. Osoby używające marihuany były również o 10 procent bardziej narażone na rozwinięcie się niewydolności serca, w porównaniu do osób, które nie używały nigdy konopi.

Badania nie są jednak miarodajne, ponieważ kiedy je prowadzono, zauważono wiele ograniczeń i potrzebne są dalsze prace w celu zbadania związku pomiędzy marihuaną, a potencjalnymi powikłaniami.

Podczas badań naukowcy przyjrzeli się ewidencji zdrowia ponad 20 milionów pacjentów w wieku od 18 do 55 lat, którzy zostali przyjęci w ponad 1000 szpitalach w Stanach Zjednoczonych. Pacjenci byli wypisani ze szpitala w 2009 i 2010 roku, zanim jeszcze marihuana została zalegalizowana do celów rekreacyjnych w kilku stanach USA.

Dodaj komentarz