Jeden rok więzienia za każdy gram marihuany?

0

Czy 18 lat więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia z aresztu jest odpowiednią karą za posiadanie 18 gramów marihuany? Sędzia naczelny Sądu Najwyższego w Luizjanie twierdzi, że tak. Czy ma rację? Zdecydowanie nie!

Cała sprawa wydaje się zbyt absurdalna, żeby mogła mieć miejsce. Tym bardziej, że wszystko działo się w USA. Niestety nie stanie, który zalegalizował marihuanę. Wróćmy jednak do początku. Był rok 2014. Sędzia wydał wyrok Gary’emu D. Howardowi za posiadanie marihuany z zamiarem rozdysponowania. Wcześniej w 2008 roku Gary D. Howard został skazany za nielegalne posiadanie broni. Być może nie chodziło jedynie o samo posiadanie marihuany, a o zamiar sprzedaży. Sąd Najwyższy stwierdził, że dowody były wystarczające, aby skazać Howarda za sprzedaż marihuany. Kiedy oskarżony został aresztowany, policja znalazła przy nim marihuanę w pięciu różnych woreczkach.

Sędzia został zapytany o to, dlaczego dał aż tak surowy wyrok. Jeden rok za każdy gram posiadanej marihuany. Oto co odpowiedział:

“Więzienie oskarżonego wyniesie ok 23.000 dolarów rocznie (kosztując nasz stan ponad 400.000 dolarów) za sprawę o niewielkiej wartości społecznej, służy jedynie dalszemu obciążeniu finansowemu naszego stanu i jego podatników.”

Przypominamy, że prawo w Luizjanie wciąż upoważnia do uznawania drakońskich wyroków, która mogłyby zawstydzić innych południowych stanach. Obrońca oskarżone (i już zakazanego) twierdził, że marihuana mogłaby służyć mu do celów osobistych, ponieważ została zakupiona w takiej samej formie, którą znalazła policja.

Zgadzacie się z takim wyrokiem?

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy