Jak wygląda rynek narkotykowy w Polsce

1

Przestępczość narkotykowa i nielegalny rynek narkotyków w naszym kraju ma się bardzo „dobrze”. Dlaczego tak jest? I czy dlatego nie mamy szans na legalizację medycznej marihuany? Ostatnie dane dotyczące nielegalnego rynku narkotyków w kraju pokazują, że rynek (i tak już pokaźnych rozmiarów) w naszym kraju stale się rozwija.

Produkcja i przemyt narkotyków
Polska jest jednym z głównych producentów amfetaminy w Europie, zaraz za Belgią oraz Holandią. Badania pokazują, że W latach od 1995 do 2008, że w naszym kraju zlikwidowano aż 171 nielegalnych laboratoriów. W samym 2005 roku policja wykryła 20 laboratoriów amfetaminy.
Dlaczego narkotyki w Polsce mają się tak dobrze? Przez terytorium kraju przebiegają główne szlaki przemytu narkotyków. Polska znajduje się bowiem w samym sercu Europy. Nielegalne substancje przemycane są przez nasz kraj w tranzycie albo bezpośrednio docierają na rynki zachodnioeuropejskie. U nas również znajduje się wiele magazynów, w którym narkotyki są przechowywane. To z nich docierają do większości europejskich państw.

Konfiskaty narkotyków
W samym 2008 roku, służby antynarkotykowe w Polsce dokonały konfiskaty dużych ilości konopi, oficjalne źródła podają, że było to prawie 493 kg marihuany oraz 115 kg haszyszu. Był to znaczny wzrost w porównaniu do roku 2007, kiedy ujawniono 353 kg marihuany oraz 33 kg haszyszu. Dodatkowo skonfiskowano większe ilości tabletek ecstasy – 652 tys. w porównaniu do 610 tys. w 2007 roku oraz listków LSD – 353 sztuki, a w 2007 roku 327.

Ceny narkotyków w Polsce
Ceny narkotyków są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od ich czystości oraz źródeł, dlatego te dane można uznać jedynie za szacunkowe. W ostatnich h latach odnotowano wyraźny wzrost średnich cen trzech substancji, są to kokaina (cena wzrosła z 185 zł do 196 zł) oraz haszysz i LSD (ceny wzrosły z 25 zł do 29 zł). W przypadku cen czterech innych substancji odnotowano spadek (amfetamina z 57 zł do 27 zł, ecstasy z 17 zł do 11 zł, brązowa heroina z 225 zł z do 188 zł oraz marihuana z 32 zł do 27 zł.

Dostępność narkotyków
Najłatwiejszymi do zdobycia substancjami są leki uspokajające i nasenne (46%) oraz marihuana i haszysz (45%). W przypadku pozostałych substancji, badani uznali, że ich zdobycie jest bardzo trudne. Najmniej respondentów deklarowało łatwość zdobycia DXM (8%) oraz cracku ( 11%).

Źródło: Artur Malczewski „Pierwsze ogólnopolskie badanie klientów programów niskoprogowych” – Serwis Informacyjny „NARKOMANIA” nr 2/2009.

About Author

1 komentarz

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy