Jak wycisnąć maksimum z małego GrowBoxa?

Bardzo wiele osób posiada growboxa o wymiarach 60x60cm i sadzi w nim 4 automaty (trzymając się zasady 30x30cm na roślinę). Dla tego typu drobnych growerów dzisiaj zdradzę swój sposób na podwojenie plonów przy takich samych kosztach uprawy.

Zacznijmy od podstawy systemu, czyli SCReen Of Green (SCROG – ekran zieleni). W tym systemie uprawy nad roślinkami rozciągamy siatkę, w którą następnie przeplatamy roślinki, dzięki temu wszystkie kwiaty mają podobny dostęp do światła. Wygląda to następująco:

scrog metoda uprawy

Rozwinięciem tego pomysłu jest wertykalny scrog:

wertykalny scrog

wertykalny scrog

A teraz łączymy te dwie metody. Do naszego growboxa zakupujemy 4 siatki o wymiarach 50×50 cm. Jedną mocujemy jak w normalnym scrogu ponad roślinkami, a pozostałe trzy na trzech ścianach growboxa (jedną musimy zostawić dla nas, aby mieć dostęp do środka), dzięki temu uzyskujemy czterokrotnie większą powierzchnię użytkową.

Jeśli udawało Ci się uzyskać np. 135 gram z 4 roślinek i SCROG, tak teraz możesz posadzić 7 roślin i liczyć na zbiór ponad 200g suszu, bez zwiększenia mocy lampy – po prostu większość światła i tak marnowałaby się na ścianach. Jest to przetestowane gwarantuję tak wysokie wyniki, przy odpowiedniej uprawie.

Przy takim zagęszczeniu roślin bardzo ważna jest kwestia wycinania liści. Wiele osób odradza usuwanie liści w automatach, nie wiem czym to jest spowodowane. Przy takiej uprawie powinniśmy się trzymać zasady usuwania wszystkich liści na piętrach poniżej trzeciego od góry, a w ostatnim miesiącu uprawy zostawiamy nawet wyłącznie dwa najwyższe piętra z liśćmi. Sam w ostatnich 2 tygodniach przed zbiorem usuwam wszystkie liście. Taka roślina dobrze wie, że jedyne co może teraz zrobić, to wszystkie środki inwestować w rozwój kwiatów zanim nieuchronnie zginie.

 

5 komentarzy

Ziomuś 20 lipca 2020 Reply

Co zrobić w niskim boksie, w którym mimo stosowania SCROG gałęzie sięgają już żarówek (listki się przypiekają) a roślina ma dopiero 3 miesiące?

dobrypomidor 1 października 2014 Reply

odradza się wycinanie liści przy automatach ze względu na ich krótki cykl życia. W przeciwieństwie do normalnej foto odmiany zawsze można przedłużyć vega, że by roślina miała czas na opamiętanie się – przy auto każdy stres spowalnia rozwój rośliny przez co analogicznie plon jest mniejszy. Dlatego tak samo odradza się HST na automatach. pzdr

Piotr Kielski 1 października 2014 Reply

Czytałem długo o tym, czytałem też opinie zgoła inne i ostatecznie stwierdziłem że co mi szkoda i przetestowałem sam ucinanie liści (na dużą skalę) i po efektach przychylam się do tej drugiej opcji po prostu – można ciąć przez cały okres po trochę (nie robiłem dużego szoku).

lilp 15 września 2014 Reply

Witam, postanowiłem złożyć sobie małego growboxa i mam dylemat co do wysokości mam w planie wsadzić automat i trenować go scrogiem lub lst(prosił bym o opinie jak lepiej) myślałem o wysokości 70 cm a co do reszty wymiarów to 30X30 albo 60X30, z góry dziękuje z pomoc.
Pozdrawiam

admin 15 września 2014 Reply

Jak będziesz trenował automata to wysokość 70cm spokojnie Ci wystarczy, szerokość też ok.
Pozdrawiam

Dodaj komentarz