Jak wybrać właściwą odmianę outdoor?

0

Konopie mogą rosnąć w niezwykle szerokim zakresie warunków środowiskowych, a ich liczne populacje pojawiły się naturalnie na całym świecie. Obecnie firmy nasienne opracowały szczepy, które nie tylko są w stanie rozwijać się i dobrze prosperować w specyficznych siedliskach, ale także mogą konsekwentnie produkować określone stężenie kannabinoidów. Jak zatem wybrać odmianę konopi, by cieszyć się dobrymi zbiorami?

Szczepy outdoor, które poradzą sobie w Polsce

Klimat jest najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o wybór szczepu do uprawy outdoor. W strefach chłodnych i umiarkowanych plantatorzy będą ograniczeni pod względem wyboru odmiany, ale mogą osiągnąć lepsze wyniki w porównaniu z osobami z dalekiej północy lub południa, ponieważ temperatury i okres wegetacyjny powinny być tu nieco bardziej korzystne.

W strefach umiarkowanych chłodniejszych, czyli takich, w jakich znajduje się Polska, temperatura zazwyczaj jest zbyt niska, aby pomyślnie zakończyć kwitnienie w połowie lub pod koniec października. Jednak z kolei dużym plusem są tutaj delikatniejsze skoki ciepłoty, a także w miarę upalne lata, dzięki czemu można otrzymać silną i wytrzymałą roślinę. Szczepy, które na pewno poradzą sobie w Polsce, to:

 •         A.M.S.,
 •         Big Bang Auto,
 •         Critical,
 •         Durban Poison,
 •         Early Skunk,
 •         Easy Sativa,
 •         Hollands Hope,
 •         Passion 1,
 •         Shaman,
 •         Think Different.

Strefy umiarkowane o cieplejszym klimacie są idealnym środowiskiem dla większości odmian konopi opracowanych do uprawy komercyjnej. Miejsca te charakteryzują się długimi, słonecznymi latami i łagodnymi zimami, a sezonowa zmienność długości dnia stanowi wyraźny sygnał dla roślin do rozpoczęcia kwitnienia, gdy światło dzienne ograniczy się do dwunastu godzin, więc w okolicach wiosennego lub jesiennego przesilenia. W tych regionach temperatury zazwyczaj pozostają korzystne dla produkcji kwiatów aż do listopada lub nawet do początku grudnia, więc długo kwitnące szczepy sativy czują się tu znakomicie. Odmiany dominujące indica również będą dobrze prosperować.

Warto zauważyć, że od kilku lat w Polsce nie występuje ostra zima, za to lata stają się coraz bardziej gorące. Wiele szczepów outdoor, które są dedykowane cieplejszemu klimatowi, również poradzi sobie w tutejszych warunkach, jednak trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio zadbać o roślinę. Można np. wspomóc jej wzrost specjalnymi odżywkami i zakrywać wtedy, gdy temperatura za oknem będzie zbyt niska. Jeśli jesteś gotowy na odrobinę dodatkowej pracy, to możesz sięgnąć po takie szczepy, jak:

 •        Early Pearl,
 •        Guerrilla’s Gusto,
 •        Purple Marock,
 •        White Widow,
 •        Big Kush.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Poza temperaturą i godzinami obecności słońca, najważniejszą zmienną środowiskową jest poziom wilgoci. Między lokalizacjami na tej samej szerokości geograficznej mogą występować olbrzymie różnice, które wynikają z wahań opadów. W samej Polsce wartości te są bardzo zmienne i tak w Wielkopolsce jest to średnio 450 mm, a w Sudetach już 1000 mm. Jednak równie istotna jest odległość od wielkich zbiorników wodnych, więc poziom wilgotności jest zdecydowanie wyższy na Pomorzu, niż w Małopolsce.

Zanim więc zaczniesz wybierać szczepy marihuany, zwróć uwagę na to, jaki klimat panuje w Twojej okolicy. Jeśli poziom wilgoci jest zbyt duży, to lepiej zdecydować się na odmiany, które są odporne na pleśń czy działanie szkodników. Z kolei w suchym środowisku największe plony dadzą te rośliny, które nie potrzebują ciągłego dostępu do wody.

Innym aspektem jest również osiągalność światła słonecznego. Choć w całej Polsce jest ona bardzo podobna, to jednak wiele zależy od tego, w jakim miejscu planujesz posadzić swoje rośliny. Jeśli Twój ogród znajduje się od strony północnej i przez większość część dnia jest zacieniony, to wybór odpowiedniego szczepu będzie w takim wypadku bardzo utrudniony. Postaraj się zapewnić konopiom chociaż 4 godziny w pełnym nasłonecznieniu, gdyż w przeciwnym razie Twoje plony będą naprawdę znikome.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy