Jak wybrać właściwą odmianę outdoor?

Konopie mogą rosnąć w niezwykle szerokim zakresie warunków środowiskowych, a ich liczne populacje pojawiły się naturalnie na całym świecie. Obecnie firmy nasienne opracowały szczepy, które nie tylko są w stanie rozwijać się i dobrze prosperować w specyficznych siedliskach, ale także mogą konsekwentnie produkować określone stężenie kannabinoidów. Jak zatem wybrać odmianę konopi, by cieszyć się dobrymi zbiorami?

Szczepy outdoor, które poradzą sobie w Polsce

Klimat jest najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o wybór szczepu do uprawy outdoor. W strefach chłodnych i umiarkowanych plantatorzy będą ograniczeni pod względem wyboru odmiany, ale mogą osiągnąć lepsze wyniki w porównaniu z osobami z dalekiej północy lub południa, ponieważ temperatury i okres wegetacyjny powinny być tu nieco bardziej korzystne.

W strefach umiarkowanych chłodniejszych, czyli takich, w jakich znajduje się Polska, temperatura zazwyczaj jest zbyt niska, aby polegać na późnych odmianach, gotowych do zbioru pod koniec października. Jednak z kolei dużym plusem są tutaj delikatniejsze skoki temperatury, a także w miarę upalne lata, dzięki czemu można otrzymać silną i wytrzymałą roślinę.

Ostatnio widzimy coraz więcej bardzo wczesnych odmian, gotowych do zbioru już we wrześniu i takie rośliny na pewno poradzą sobie w Polsce, np:

 • Early AK
 • Early Widow
 • Easy Sativa
 • Early Kush
 • Early Critical
 • Maroc
 • Purple Maroc

Trochę więcej czasu mogą potrzebować poniższe odmiany, ale zazwyczaj też stanowią bezpieczny wybór:

 • Early Skunk
 • Super Skunk
 • Critical
 • Skunk Special
 • Grapefruit
 • Outdoor Grapefruit
 • Hash Monster

Kolejna opcja to rośliny kwitnące automatycznie (niezależnie od pory roku), które w genach mają zapisane kiedy zacząć kwitnąć. Na outdoorze potrzebują ok 10-12 tygodni od wysadzenia do zbioru więc praktycznie wszystkie odmiany typu auto poradzą sobie nawet w słabym klimacie, wystarczy tylko zasadzić je w w miarę wcześnie.

Strefy umiarkowane o cieplejszym klimacie są idealnym środowiskiem dla większości odmian konopi opracowanych do uprawy komercyjnej. Miejsca te charakteryzują się długimi, słonecznymi latami i łagodnymi zimami, a sezonowa zmienność długości dnia stanowi wyraźny sygnał dla roślin do rozpoczęcia kwitnienia, gdy światło dzienne ograniczy się do dwunastu godzin, więc w okolicach wiosennego lub jesiennego przesilenia. W tych regionach temperatury zazwyczaj pozostają korzystne dla produkcji kwiatów aż do listopada lub nawet do początku grudnia, więc długo kwitnące szczepy sativy czują się tu znakomicie. Odmiany dominujące indica również będą dobrze prosperować.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Poza temperaturą i godzinami obecności słońca, najważniejszą zmienną środowiskową jest poziom wilgoci. Między lokalizacjami na tej samej szerokości geograficznej mogą występować olbrzymie różnice, które wynikają z wahań opadów. W samej Polsce wartości te są bardzo zmienne i tak w Wielkopolsce jest to średnio 450 mm, a w Sudetach już 1000 mm. Jednak równie istotna jest odległość od wielkich zbiorników wodnych, więc poziom wilgotności jest zdecydowanie wyższy na Pomorzu, niż w Małopolsce.

Zanim więc zaczniesz wybierać szczepy marihuany, zwróć uwagę na to, jaki klimat panuje w Twojej okolicy. Jeśli poziom wilgoci jest zbyt duży, to lepiej zdecydować się na odmiany, które są odporne na pleśń czy działanie szkodników. Z kolei w suchym środowisku największe plony dadzą te rośliny, które nie potrzebują ciągłego dostępu do wody.

Innym aspektem jest również osiągalność światła słonecznego. Choć w całej Polsce jest ona bardzo podobna, to jednak wiele zależy od tego, w jakim miejscu planujesz posadzić swoje rośliny. Jeśli Twój ogród znajduje się od strony północnej i przez większość część dnia jest zacieniony, to wybór odpowiedniego szczepu będzie w takim wypadku bardzo utrudniony. Postaraj się zapewnić konopiom chociaż 4 godziny w pełnym nasłonecznieniu, aby miały szansę na wytworzenie dobrej ilości topów.

Dodaj komentarz