W Izraelu można zapalić w miejscu publicznym!

0

Co prawda na razie tyczy się to jedynie pacjentów, którym przepisano marihuanę leczniczą, ale wszystko w swoim czasie… Ministerstwo Zdrowia wydało niedawno nowe dyrektywy, które łagodzą ograniczenia związane z posiadaniem i korzystaniem z medycznej marihuany przez upoważnionych pacjentów. Dyrektywy pozwalają pacjentom na używanie oleju z konopi lub waporyzację w miejscach publicznych. Innymi słowy, można zapalić nawet na przystanku autobusowym.

To świetna wiadomość! Oczywiście o ile pacjenci będą się stosować do zasad kultury osobistej. Zezwolenie na używanie medycznej marihuany było do tej pory bardzo surowe. Pacjenci mogli używać jej jedynie pod wskazanym adresem, czyli najczęściej w domu i bez obecności innych osób. To lekki absurd, podobny do sytuacji, w której moglibyśmy zażywać leki tylko w naszych domach.
Jednak nie ten absurd spowodował do zmiany w przepisach. Chodziło o zmniejszenie biurokracji. Ministerstwie Zdrowia Izraela stwierdziła, że ograniczenia spowodowały niepotrzebną papierkową robotę. Co to znaczy? Na przykład jeśli pacjent z licencją udał się na wakacje lub zmienił adres zamieszkania, musiał ubiegać się o zmianę całego pozwolenia.

Tym bardziej, bo medyczna marihuana to nie tylko jointy i „kopcenie”. Pacjenci stosujący olej z konopi, w tym również dzieci i osoby z ciężką padaczką używają go nakładając kroplę na język lub na pożywienie. Nowe przepisy umożliwią pacjentom na stosowanie leku praktycznie wszędzie. Od teraz pacjenci mogą również zabrać swoje leki wszędzie tam, gdzie nie jest to zabronione, chociaż nie mogą używać jej w obecności innej osoby. Zakazy obowiązują również w szkołach, a także na lotniskach i miejscach, gdzie obecni są nieletni.

Przypomnijmy tylko, że w Izraelu około 30.000 pacjentów ma pozwolenie na stosowanie medycznej marihuany, a lista chorób i schorzeń, które mogą być leczone dzięki medycznej marihuany stale rośnie. Ten kraj, mimo tego, że słynie z rewelacyjnych odkryć w dziecinie medycznej marihuany, jeszcze do niedawna miał bardzo konserwatywne przepisy prawna, które regulowały jej spożywanie. Dobrze, że to się zmienia.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy