Gruzja chce łagodniejszego prawa antynarkotykowego

W Gruzji prawo bardzo poważnie traktuje narkotyki. Kary za powiadanie narkotyków, a tym bardziej sprzedaż są tam naprawdę surowe. To się jednak może niedługo zmienić. Chcą tego sami obywatele.

Tym bardziej, że ostatnio sąd orzekł, że prawo zakazujące posiadania marihuany stanowi naruszenie praw człowieka i jest niezgodne z konstytucją. Orzeczenie nie dopuszcza sprzedaży marihuany, ale nie zabrania posiadania jej w celach rekreacyjnych.

To świetna wiadomość, bo przed orzeczeniem sądu, każdy kto został złapany nawet z niewielką ilością marihuany dwa razy w roku, zagrożony był karą pozbawienia wolności nawet do 14 lat. Oznacza to również, że wiele osób, które zostały wcześniej zakazane w Gruzji za posiadanie marihuany zostanie zwolnionych z więzienia. Może być tutaj mowa o nawet 300 tysięcy obywateli, którzy zastali skazani w wyniku realizacji programu „zero tolerancji dla narkotyków”. Warto tylko wspomnieć, że 300 tysięcy osób to niemal 10 procent ludności Gruzji!

Następnym celem będzie zbadanie czy przepisy dotyczące uprawy i dystrybucji marihuany nie są również zbyt surowe. Chociaż posiadanie marihuany na własny użytek zostało zdekryminalizowane, to ludzie nadal borykają się z możliwą grzywną w wysokości 500 lari – ponad 700 zł.

Trybunał Konstytucyjny pozwolił obywatelom na posiadanie marihuany w małych ilościach. Głównym warunkiem jest nie przekroczenie ilości, która jest niewystarczająca, aby posiadacza uznać za sprzedawcę . Zdaniem sądu, jeżeli dana osoba posiada poniżej 70 gramów marihuany, jest prawie niemożliwe, aby udowodnić jej, że miała zamiar czerpać korzyści związane ze sprzedażą.

Dodaj komentarz