Growbox i jego standardowe wyposażenie .

 

Growbox stalowy imitujący szafę narzędziową
Growbox stalowy imitujący szafę narzędziową

 

Kreatywność ludzka nie zna granic – to stwierdzenie znamy nie od dziś . Ta oto ważna dla nas ludzi cecha pozwoliła wyewoluować domowym ogrodnikom od zawieszonej gdzieś w rogu pokoju żarówki nad kilkoma donicami do w pełni zmechanizowanych i zautomatyzowanych pomieszczeń uprawowych (z ang. Growbox , Growroom) .

Łatwy do montażu growbox przypominający szafe na ubrania
Łatwy do montażu growbox przypominający szafę na ubrania

 

Celem tego artykułu nie będzie pokazanie nowinek technologicznych , a przedstawienie zasad dobrze działającego growboxa oraz wyposażenie jakie powinno się w nim znajdować .

Growboxów używamy z dwóch powodów :

-zachowanie dyskrecji

-stworzenie optymalnych warunków (klimatu) do życia naszym podopiecznym

Kochamy wolność i nasze święte rośliny , więc każdy z tych powodów powinniśmy potraktować bardzo  poważnie .

Dyskrecja  .

Pojęcie tak intrygujące , jak intrygujący jest zapach Mary Jane , lub widok palącego się światła w pokoju przez cala noc z bloku na przeciwko .

To pojęcie możemy śmiało nazwać jednym słowem ” szczelność ” .

Szczelność przed wydostawaniem się zapachu jak i przenikaniu promieni światła z i do wnętrza growboxu . W obu przypadkach nie dajcie sobie wmówić , ze to wystarczy ! Musicie mieć świadomość , ze w obu tych przypadkach trzeba się wspomóc dodatkowym hardwearem .

Filtr z wkładem z węgla aktywnego .
Filtr z wkładem z węgla aktywnego .

W przypadku pozbycia się zapachu najlepszym rozwiązaniem są filtry z węglem aktywnym podłączone przewodem wentylacyjnym do wentylatora wyciągającego . Warunkiem ! jest dobrze wyliczona wentylacja . Nie wszystkie odmiany pachną z taka sama intensywnością , i z tego powodu może być potrzebne dodatkowe wspomaganie w postaci neutralizatora zapachu (żel , spray , wkładki elektryczne , itp. ) , przy czym nie radziłbym zaopatrywać się w to w sieciowych sklepach , raczej odsyłam tu do profesjonalnych growshopów .

Drugim zagadnieniem szczelności jest szczelność na przenikanie promieni światła przez ścianki pomieszczenia uprawowego . To , że chcemy być jak najmniej widoczni to jedno , drugie to nie narażać roślin na niepotrzebny stres . Tak , tak stres , gdyż dodatkowe promienie światła podczas fazy snu denerwują nasze roślinki i prowadzą np. do opóźnienia indukcji do fazy kwitnienia , mutacje , aż po hermienie osobników .

Kolejną ważna sprawą jest stopień odbijania promieni światła przez wewnętrzne ściany pomieszczenia . Na świecie dominują dwa trendy , growboxy z białymi i srebrnymi ścianami wewnętrznymi .

Growbox - namiot z biłym wnętrzem
Growbox – namiot z białym wnętrzem

Ciekawostka !!!

Growbox - namiot z srebrnym wnętrzem
Growbox – namiot z srebrnym wnętrzem

 

Firmy produkujące growboxy w postaci namiotu nie wiedzieć czemu promują wewnętrzne

ściany boxów wykonane ze srebrnych

Folia do growboxów biało-czarna
Folia do growboxów biało-czarna

materiałów odbijających światło , a z przeprowadzonych niejednych niezależnych testów wynika , że

skuteczniejsze są te z białymi ścianami wewnętrznymi i co ciekawsze białe są tańsze .

Stacja pogody to bardzo dobre rozwiązanie , wszystkie informacje klimatyczne na jednym wyświetlaczu
Stacja pogody to bardzo dobre rozwiązanie , wszystkie informacje klimatyczne na jednym wyświetlaczu

 

Optymalne warunki .

Tego pojęcia nie da się nazwać jednym słowem , jak w przypadku dyskrecji . To pojęcie jest bardziej złożone i w jego skład wchodzą :

Lampa LED
Lampa LED
Zestaw oświetleniowy - układ zapłonowy , żarówka HPS i cooltuba
Zestaw oświetleniowy – układ zapłonowy , żarówka HPS i cooltuba

a) oświetlenie

b) wentylacja i filtracja

c) warunki klimatyczne i urządzenia sterujące

Do prawidłowego rozwoju naszych roślinek musimy spełnić powyższe 3 warunki . Po krotce opisze czym należy się kierować przy wyborze poszczególnych elementów kompletując swój pierwszy set uprawowy .

Ad.a) Przy wyborze źródła światła powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim :

1) Barwa strumienia światła – wyrażana jest w stopniach Kelvina[K] , ułatwia to nam wybór odpowiedniego oświetlenia na każda z faz rozwoju rośliny . Na fazę wzrostu (vegetable) rośliny potrzebują światła o barwie “zimnej” 6000-6500K , z kolei w fazie kwitnienia (flowering) odpowiednią barwą jest barwa “ciepła”  2000-2500K .

2) Wydajność świetlna – wyrażana jest w lumenach (lm) . Im więcej lumenów na metrze kwadratowym boxa tym lepiej dla naszych roślinek . Przykładowo lampy HPS o mocy 250W mogą posiadać wydajność świetlną w przedziale 28000-35000lm . Tak wiec nie każda żarówka o tej samej mocy jest tyle samo warta .

3) Rodzaj i moc źródła światła – wiadome jest , ze im większa moc wyrażana w Wattach (W) , tym większy rachunek za prąd na koniec miesiąca .Pamiętajcie , że im więcej Watt , tym więcej lumenów , a to przekłada się na lepszy plon .

Co do rodzaju źródła światła to wybór prezentuje się tak:

Energooszczędna żarówka fluoroscencyjna CFL
Energooszczędna żarówka fluoroscencyjna CFL

-najtańsze lampy fluoroscencyjne (CFL) zwane potocznie energooszczędnymi (w/g mnie najmniej skuteczne)

-najbardziej rozpowszechnione lampy metalohalogenkowe na fazę wzrostu (MH oznaczenie w skrócie) , oraz lampy sodowe na fazę kwitnienia (HPS oznaczenie w skrócie) . Dobre parametry do ceny produktu i moim zdaniem w miarę pewny plon .

-wciąż rozwijająca się technologia paneli LED – Wciąż za drogie , ale dające nadzieje na dobry plon

Lampa plazmowa
Lampa plazmowa

-jeśli ktoś nie kocha swojego portfela to proponuje najdroższą opcje w postaci lampy “plazmowej” , która cechuje się widmem światła najbardziej zbliżonym do światła słonecznego .

Oświetlenie nie kończy się na żarówkach , to odbłyśniki , chłodzone powietrzem klosze i układy zapłonowe do lamp MH/HPS i plazmowych .

Przy odbłyśnikach i kloszach ważny jest stopień odbijania promieni światła w kierunku roślin . Klosze chłodzone powietrzem (cooltube) maja dodatkowe zadanie usuwania nadmiernej ilości ciepłą

Zestaw oświetleniowy z odbłyśnikiem Adjust-a-wing
Zestaw oświetleniowy z odbłyśnikiem Adjust-a-wing

wydzielanego przez źródła światła . Pamiętajcie , ze im większa moc lampy tym więcej ciepła wydziela z siebie !!!

Układy zapłonowe dobieramy do mocy żarówki i tak np. do żarówki 250W musimy kupić układ o mocy 250W . Układy zapłonowe mogą być magnetyczne i cyfrowe .

Ad.b) W przypadku uprawy wewnątrz pomieszczeń regularna wymiana powietrza jest konieczna . Wentylacja zapewnia odpowiednia ilość tlenu i dwutlenku węgla . Niedostatek tego procesu może skutkować spowolnieniem wzrostu roślin i twoje niezadowolenie . Poprzez wentylacje odprowadzamy powietrze do filtra węglowego w celu pozbycia się zapachu Mary Jane i odgrywa dużą role przy utrzymaniu optymalnego klimatu w growboxie . Kompletna wentylacja aktywna powinna się składać z :

Wentylator kanałowy
Wentylator kanałowy
Wentylator mieszający
Wentylator mieszający

– wentylator wtłaczający powietrze do boxa np. wentylator kanałowy

– wentylator mieszający powietrze w boxie , głownie wentylatory oscylacyjne

– wentylator wyciągający powietrze z boxa , np. kanałowe lub promieniowe

Sztywne przewody z PCV
Sztywne przewody z PCV

– przewody wentylacyjne do podłączenia wentylatora z filtrem węglowym i ewentualnie z cooltubą (klosz chłodzony powietrzem)

Elastyczne przewody bez izolacji i z izolacją
Elastyczne przewody bez izolacji i z izolacją

Musimy pamiętać o tym , ze każde dodatkowe urządzenie podłączone do wentylatora zmniejsza jego wydajność liczona w metrach sześciennych na 1 godzinę . W przypadku takich samych wentylatorów wtłaczającym i wyciągającym podpięcie filtra węglowego do wentylatora wyciągającego spowoduje spadek jego wydajności i doprowadzi do nadciśnienia w boxie i wypychania powietrza przez szczeliny growboxa . Połączenia przewodów wentylacyjnych powinny być również szczelne .

Nawilżacz powietrza pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w boxie
Nawilżacz powietrza pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w boxie

Ad.c) Do życia roślin potrzebne są odpowiednie warunki klimatyczne takie jak : dużo światła , świeże powietrze , czystość oraz odpowiednia temperatura i wilgotność . Światło , powietrze i temperaturę już mamy . Do utrzymania odpowiedniej wilgotności w danej fazie życia roślin mogą przyjść z pomocą takie urządzenia jak nawilżacze i osuszacze powietrza jak również klimatyzatory . Z kolei aby robić pomiary będą potrzebne termometry , higrometr lub stacja pogody . Cały ten sprzęt nie musi być włączony przez cała dobę i żeby nie chodzić za często do gniazdka polecam zaopatrzyć się w programatory czasowe .

2 w 1 czyli higrometr i termometr w jednym
2 w 1 czyli higrometr i termometr w jednym
Termometr wewnętrzny
Termometr wewnętrzny

 

Podsumowując w punktach growbox gotowy do startu powinien być zaopatrzony w :

 

1) Termometry , higrometry lub stacja pogody

2) Nawilżacz powietrza

3) Wiatrak/ki mieszające powietrze

 

4) Wentylacja aktywna z filtrem węglowym dobrana do “objętości” growboxa ,

programator cyfrowy
programator cyfrowy

przewody wentylacyjne

5) Źródło światła z odbłyśnikiem obliczone do “pola powierzchni” growboxa

6) Programatory czasowe

Kompletnu set uprawowy proponowany przez growshopy .
Kompletny set uprawowy proponowany przez growshopy .

Z tak uzbrojonym growboxem możemy zacząć stawiać pierwsze kroki w uprawie MJ wewnątrz pomieszczeń . Nie możemy się jednak utwierdzić w przekonaniu , że ten osprzęt zrobi za nas wszystko . To My musimy mieć otwarty umysł na wiedzę , być rozsądni by nie przedobrzyć , być kreatywni by szybko działać w czasie awarii , w końcu to my musimy nauczyć się języka jakim przemawiają do nas roślinki , a wierzcie mi rośliny znają wiele słów i nie wstydzą się rozmowy .

!!!UWAGA!!! Nie zapominajcie o zasadach BHP podczas podłączania urządzeń elektrycznych jak i przy codziennej obsłudze całego growboxa .

Każdy growbox ma swoją nośność więc nie doprowadźcie do zarwania konstrukcji .

 

Na koniec pozostaje życzyć Wam udanych i przemyślanych zakupów .

Pozdrawiam Dr.el TOPO .

Dodaj komentarz