Dzięki legalnej marihuanie nauczyciele zarobią więcej pieniędzy

W USA, gdzie zalegalizowano marihuanę, wzrastają pensje w służbie zdrowia. Teraz podwyżki dostają też nauczyciele. Na razie sytuacja dzieje się Południowej Dakocie.

Teraz pieniędzy będzie jeszcze więcej dzięki pewnej ustawie. Zgodnie z proponowaną ustawą, mieszkańcy Południowej Dakoty mogliby legalnie posiadać jedną uncję marihuany i uprawiać do pięciu roślin.

Jeśli w 2018 roku podpisana zostanie wystarczająca ilość petycji, podatki sprzedażowe i akcyzowe mogłyby zasilić Departament Edukacji, a pieniądze dostaną się głównie nauczycielom. Pomysłodawcy ustawy twierdzą, że zaoszczędzone pieniądze i dochody ze sprzedaży marihuany zostałaby przeznaczona na edukację w zakresie zapobiegania używania narkotyków.

Czy na pewno tak będzie? Wystarczy przywołać Kolorado jako przykład, gdzie w zeszłym roku sprzedaż i podatki akcyzowe na marihuanę do celów rekreacyjnych przyniosły w ubiegłym roku zysk rzędu 54,2 mld dolarów.

Południowa Dakota liczy poniżej jednego miliona mieszkańców, a nauczyciele zarabiają najniższą krajową. Według National Center for Educational Statistics, średnia roczna pensja nauczyciela wynosi 39.580 dolarów. Dodatkowo Południowa Dakota jest jednym ze stanów, w których płaca nauczycieli jest najniższa, to prawo dotyczące marihuany jest jednym z najgorszych.

Aktualnie w Dakocie za posiadanie marihuany grozi kara więzienia lub grzywny w wysokości 2000 dolarów. Ciekawe jest to, że jeżeli test na obecność marihuany okaże się pozytywny to osoba, u której przeprowadzono test, podlega tej samej karze, nawet jeśli spożywały marihuanę w stanie, gdzie jest ona legalna.

Dodaj komentarz