Czy marihuana stanowi wstęp do innych narkotyków?

0

W mass mediach ciągle króluje negatywny wizerunek marihuany, który przedstawia ją jako niebezpieczną używkę stanowiącą wstęp do twardych narkotyków. Czy tak jest naprawdę? Według ostatnich badań przeprowadzanych przez niezależne grupy badawcze istnieje jeden wspólny podgląd, według którego konopie to jedna z najbezpieczniejszych używek stosowanych przez osoby dorosłe.

Popularne środowiska poruszające tematykę marihuany

Cannabis Access for Medical Purposes Survey jest największym zespołem badawczym w kandzie, który bada tematykę marihuany. Zespół zrzesza wybitnych specjalistów i zasłynął z wielu publikacji. Wyniki badań są powszechnie dostępne, dzięki czemu każdy przeciwnik konopi może łatwo się z nimi zapoznać. Środowisko naukowe skupione wokół University of Victoria udowodniło, że marihuana jest znacznie bezpieczniejsza niż pozostałe używki powszechnie stosowane jak tytoń czy alkohol. Co więcej konopie są zdecydowanie mniej szkodliwe niż opioidowe leki wydawane na receptę.

Poznajmy wyniki badań – dane procentowe nie kłamią

Według badań 87% respondentów zastępuje alkohol, leki na receptę lub inne narkotyki marihuaną. Z kolei aż 80% zastąpiło leki opioidowe marihuaną. Co więcej grupa osób biorących w przeszłości leki opioidowe jest silnie od nich uzależniona. Stan uzależnienia wymaga sięgania po większe ilości marihuany. Co ciekawe grupa respondentów całkowicie zrezygnowała z trzech wyżej wymienionych środków na rzecz konopi. Zjawisko te można wytłumacz w następujący sposób – zioło okazało się bezpieczniejsze, zdrowsze i ciekawsze od wspomnianych środków. Wnioski te obalają powszechnie panującą opinię mówiącym o tym, iż „od skręta” wszystko się zaczyna.

Prawdziwy zabójca – szkodliwość alkoholu

Według The National Survey on Drug Use and Health 88% osób wybrało alkohol jako pierwszą używkę. Wynik ten spowodowany jest łatwą dostępnością alkoholu, a także niezbyt wygórowaną ceną. 50% ludzi, którzy zdecydowali się na alkohol zostało przy tym wyborze. Co ciekawe odsetek osób uzależnionych od alkoholu w populacji jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku konopi posiadającej status narkotyku. W samej Polsce problem alkoholizmu występuje u 9% ludności.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy