Czy kawa uzależnia bardziej od marihuany? Przekonajmy się

0

Wiele rzeczy w naszym życiu uzależnia. Alkohol, papierosy, kawa, hazard, narkotyki i wiele innych. Nie wszystkie uzależnienia są jednak tak samo szkodliwe, a nie wszystkie tak zwane używki uzależniają tak samo.

Heroina, alkohol, nikotyna i metaamfetamina uznane są za bardzo uzależniające, podczas gdy LSD, czy inne psychodeliki uzależniają znacznie mniej. Marihuana jest jeszcze niżej. A jak to z kofeiną? Czy jest bardziej, czy mniej uzależniająca od marihuany?

Uzależnienie od kofeiny może być problemem dla wielu ludzi. Ale czy to szkodliwe? Zdania są podzielone. Niektórzy naukowcy uważają, że wypicie jednej lub dwóch filiżanek kawy dziennie może tylko korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Inni twierdzą, że kofeina wypłukuje witaminy i składniki odżywcze z naszego ciała.
Naukowcy szacują, że zaburzenia korzystania z kofeiny dotyka około 30 procent ludzi, którzy spożywają ją regularnie. To bardzo dużo biorąc pod uwagę to, że od marihuany jest uzależniona jedynie 9 procent jej użytkowników.
Spożywanie kawy w nadmiernych ilościach ma swoje złe skutki. I chociaż uzależnienie od niej nie jest tak złe jak uzależnienie od twardych narkotyków, papierosów i alkoholu, to jednak niesie ze sobą negatywne skutki.
Marihuana nad kofeiną ma także taka przewagę, że łatwiej z niej zrezygnować lub ją ograniczyć. Najczęściej spotykanym efektem ubocznym odstawienia jest bezsenność, która jednak nie utrzymuje się przez długi okres czasu. Z drugiej zaś strony, odstawienie kofeiny może być nieprzyjemnym doświadczeniem, podczas którego można doświadczać podrażnienia, stanów lękowych, bólu głowy a nawet nudności i wymiotów.

Kawa i marihuana nie są tak szkodliwe jak inne używki, jednak i tak potrafią uzależnić. Marihuana jest jednak mniej uzależniająca od kofeiny. A co z odstawianiem? Nie będzie prosto w żadnym z wypadków, ale na pewno skutki odstawienia będą łagodniejsze w przypadku marihuany.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy