Ile Europę kosztuje walka z marihuaną?

0

Walka z marihuaną to walka z wiatrakami, mimo tego, wielu wciąż próbuje. I pomimo tego, że nasz kontynent uważany jest za przychylny marihuanie, wciąż wiele krajów z nią walczy. Wydają na to miliardy euro.

Według raportu opublikowanego 24 maja 2016 roku, wydajemy kolosalne kwoty na walkę z marihuaną i nielegalnymi narkotykami. Jak wynika z raportu, Europejczycy wydają średnio 24 miliardy euro na walkę z nielegalnymi substancjami. To olbrzymie pieniądze!
Lwia część całej kwoty na walkę z narkotykami jest przeznaczona właśnie na zwalczanie czarnego rynku marihuany, na ten cel idzie aż 38 procent. Daje to łącznie grubo ponad 9 miliardów euro rocznie.
Dalej we raporcie można znaleźć statystki i używaniu marihuany przez Europejczyków. Raport wskazuje, że 22 milionów z nas próbowało konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku. Stanowi to 6,6% populacji. Z czego 1 procent mieszkańców Europy korzysta z niej regularnie.
Wracając do danych z 2013 roku wynika, że 27 procent Europejskiej populacji pali papierosy, a około 650 000 z nich co roku umiera z powodu chorób spowodowanych przez palenie tytoniu. Dane te są najważniejszymi ustaleniami w 2016 EU Drug Markets Report. Raport skupia wszystkie dane statystyczne, wyjaśnienie struktury i funkcjonowania nielegalnego rynku narkotyków w Europie.
Te sumy wydają się bardzo nieprawdopodobne, zważywszy na to, że konopie indyjskie są na naszym kontynencie bardzo popularne i ogólnie dostępne, a cena za gram waha się od 5 do 12 euro.
Jakie są wnioski z tej walki? Ano takie, że to się po prostu nie opłaca. Kraje, które zdekryminalizowały wojnę z marihuaną są bogatsze o wiele milionów euro, które mogą przeznaczyć na pomoc potrzebującym i rozwój gospodarki. Legalizacja pozwoliłaby na oszczędzenie wspomnianych 9 miliardów euro, a dodatkowo przyniosłaby milionowe profity dla każdego kraju, który zdecydowałby się na jej legalizację. Pieniądze z podatku i akcyzy spływałyby jak wodospad.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy