Hydro/Aero-ponika vs uprawa w ziemi

0

Zastosowanie hydro/aero-poniki w uprawie marihuany to najprawdopodobniej marzenie wielu growerów. Dzisiaj przyjrzymy się odrobinę tym sposobom, a przede wszystkim ich zaletom nad standardową uprawą w ziemi.

Uprawie w ziemi należy oddać jedną rzecz – jest tania, prosta i najbardziej wybacza ewentualne błędy, z tego powodu każdy początkujący grower swoją pierwszą roślinkę powinien posadzić w ziemi.

Dla nie obeznanych w temacie – hydroponika to podejście do uprawy roślin w wodzie, a nie ziemi. Zazwyczaj w specjalnych pojemnikach lub tunelach wodnych, gdzie woda ciągle krąży dostarczając tlen i substancje odżywcze bezpośrednio do korzeni. Aeroponika to jeszcze ciekawszy pomysł w którym korzenie wiszą w powietrzu i są tylko spryskiwane wodą. W teorii hydroponika ma dostarczyć substancji odżywczych w łatwiejszy sposób do rośliny, a aeroponika dodatkowo mocno je natlenić (korzenie również potrzebują tlenu). Tyle w teorii, a jak się to ma do praktyki?

Równie dobrze. Przede wszystkim uprawa hydro/aeroponiczna może być praktycznie samoobsługowa, ponieważ rośliny są ciągle w wodzie. Co więcej rosną one znacznie szybciej – szybciej kończy się ich cykl rozwoju, czyli kwitnienie, a także wydają większe plony o czystszym smaku – w tych systemach można zrobić porządny flushing pod koniec uprawy, który nie zostawia żadnych minerałów w kwiatach.

Plony mogą być znacznie większe, w opowieści mojego znajomego, który uprawiał w hydroponice jego rośliny dawały średnio o 30-50% więcej gram niż te uprawiane w ziemi. Kolega mówił też że korzenie uprawiane w wodzie rosną znacznie większe niż w ziemi, robił sobie z nich sałatkę, bo smakowały jak marchewka :D.

Nie znam niestety nikogo kto korzystałby z systemu aeroponicznego, według informacji z internetu daje on jeszcze trochę większe plony. Mniejsze jest też wykorzystanie wody i ewentualne problemy z nieszczelną konstrukcją. Z drugiej strony w aeroponice jest więcej elementów, które mogą się popsuć w porównaniu do hydroponiki.

Ostatecznie, aby zdecydować się na hydroponikę wypadałoby mieć trochę doświadczenia w standardowej uprawie konopi. Systemy takie są znacznie bardziej efektywne szczególnie przy dużych, komercyjnych uprawach.

About Author

Miłośnik wolności i świadomego podejścia do życia.

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy