Dekryminalizacja marihuany szansą na lepsze jutro w Irlandii?

0

W czasach kiedy USA odważnie idzie do przodu, legalizując marihuanę w każdym ze stanów, Europa wciąż stoi w miejscu, a nawet się cofa. Całe szczęście, w dobnie zaostrzanych praw i przepisów, wciąż są kraje, które potrafią spojrzeć na problem z nieco innej perspektywy. Do tych krajów nalezą Portugalia oraz Irlandia.

O ile Portugalia eksperyment ma już za sobą, tak teraz pora na Irlandię. Mamy nadzieje, że projekt okaże się takim samym sukcesem. A jak było w Portugalii? Wycofanie kar przeciwko konsumentom narkotyków nie spowodowało ani wzrostu samej konsumpcji zakazanych substancji ani nie zwiększyło skali handlu narkotykami. Aktualnie coraz mniej młodych ludzi staje się uzależnionymi od narkotyków, a sam kraj nie stał się celem podróży turystów narkotykowych.

To koniec zalet. Portugalia nie tyle co zarobiło, co zaoszczędziła… zaoszczędziła pieniądze które normalnie miałby być wykorzystane na walkę z marihuaną. Policja przestała ścigać jej użytkowników, sądy przestały zawracać sobie tym głowę, a miejsca w więzieniach zwolniły się.

Właśnie takie aspekty analizowali senatorowie w Irlandii, którzy niemal jednogłośnie stwierdzili, że dekryminalizacja narkotyków (w tym marihuany) w Portugalii to wielki sukces. Co ciekawe, nawet konserwatywni posłowie w Brytyjskim House of Lords uznają te wyniki za prawdziwe.

Irlandzka komisja stwierdziła jednak, że wyniki te są dlatego tak pozytywne, ponieważ portugalski program uwzględnił również osoby uzależnione od narkotyków, a także pomaga im poprzez terapię na powrót do normalnego życia. Sprawy związane z narkotykami zostały zatem przeniesione z sądów i policji na inne organy, które mają na celu leczenie uzależnień.
Czekamy na pierwsze postanowienia w tej sprawie i trzymamy kciuki za Irlandię!

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy