420 – co te liczby znaczą dla palaczy marihuany?

0

Jesteście ciekawi co oznacza ciąg cyfr 420 dla wiernego palacza marihuany? Zarówno palacze marihuany, jaki i osoby niepalące uznają 20 kwietnia lub 4/20 za międzynarodowe święto zioła. Dlaczego właśnie wtedy?

Liczby 420 uważa się za kod dla funkcjonariuszy policji, który sygnalizuje, że marihuana jest w trakcie palenia. Inni z kolei uznają, że 20 kwietnia to urodziny Boba Marleya… cóż, wszyscy są w błędzie.

Skąd zatem 420? Historia pochodzenia 420 zaczyna się w 1971 roku w Kalifornii. Grupa pięciu uczniów z San Rafael High School umawiało się o godzinie 4:20 po południu, przy ścianie niedaleko pomniku Louisa Pasteura. Wybrali tę konkretną godzinę, ponieważ wtedy zwykle kończyły się zajęcia.

Steve Capper, Dave Reddix, Jeffrey Noel, Larry Schwartz i Mark Gravich – znani jako Waldos, używali kodu 420 jako umowny znak oznaczający wspólne palenie marihuany na ukrytej przez nich plantacji. Skąd się wziął kod? Nic nadzwyczajnego. Chodzi o godzinę 4:20. Właśnie wtedy nasi bohaterowie się spotykali. Przez kilka tygodniu umawiania się o 16:20 używali kodu 420 Louie, ale wkrótce został on skrócony do samego 420.

Niby prosta i niepozorna historia, ale kod się przyjął. Szybko używali go wszyscy, którzy umawiali się na podobne spotkania. Po ponad 40 latach od pierwszych dni palenia jointów pod pomnikiem Louiego, 420 stał się uniwersalnym symbolem palaczem marihuany. Stał się on nawet problematyczny dla stanu Kolorado, gdzie znacznik 420 mil na drodze I-70 był notorycznie kradziony przez żartownisiów lub turystów, szukających pamiątek.

About Author

Skomentuj

Skomentuj przez FB

komentarzy